SYKP: Gözaltı ve Tutuklamalar Bizi Yolumuzdan Alıkoyamayacak!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), son günlerde HDP’ye ve HDP bileşeni siyasetlere yönelik gözaltı dalgasına ilişkin SYKP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

SYKP: Gözaltı ve Tutuklamalar Bizi Yolumuzdan Alıkoyamayacak!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), son günlerde HDP’ye ve HDP bileşeni siyasetlere yönelik gözaltı dalgasına ilişkin SYKP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Yapılan açıklamada toplumsal muhalefetin bütününe yönelen baskıların amacının, tek adam rejimini kalıcı kılma çabası olduğu belirtildi.

Başlatılan yıldırma ve sindirme operasyonlarının HDP'nin gerçekleştireceği kongreyi engelleme operasyonuna dönüştüğünün altı çizildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Basın metninin tamamı şu şekilde;

Gözaltı ve Tutuklamalar Bizi Yolumuzdan Alıkoyamayacak!

Gözaltılar Derhal Serbest Bırakılsın!

Siyasal İktidar savaşı gerekçe göstererek uzun zamandır sürdürdüğü sistemli gözaltı ve tutuklama operasyonlarını derinleştirerek büyütüyor. Toplumsal muhalefetin bütününe yönelen baskıların amacının, tek adam rejimini kalıcı kılma çabası olduğunu biliyoruz.

Hemen her gün farklı illerde gerçekleşen operasyonlarla muhalif bütün kesimler üzerinde baskı kuruluyor. Başta HDP, HDK olmak üzere, sol-sosyalistler, insan hakları savunucuları, savaş karşıtları, sosyal medyadan itiraz edenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

11 Şubat Pazar günü Ankara’da gerçekleşecek HDP’nin 3. Olağan Kongresi öncesi bu operasyonlar HDK sözcü ve yöneticilerine, HDP bileşen eş başkan ve sözcülerine kadar uzandı. SYKP eş başkanları Ahmet Kaya ve Tülay Hatimoğlu’nun evleri hukuksuz ve kanunsuz olarak basıldı. Ahmet Kaya gözaltına alındı. Geçtiğimiz günlerde de İzmir’de 30’a yakın HDP/HDK üyesi evlerinden alınırken MYK üyemiz Cavit Uğur’da göz altına alınanlar arasındaydı ve hala göz altında tutulmaya devam ediyor.

15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek ilan edilen OHAL ve KHK’lar ile ülkenin tamamı cezaevine çevrilmiş durumda. Savaş ile kışkırtılan milliyetçilik ve şovenizmi arkasına alan siyasi iktidar en küçük bir itiraza bile tahammül göstermiyor.

Gözaltına alınan bu insanlar Türkiye’de yaşayan 80 milyonun iş, ekmek, özgürlük haklarını savunanlardır. Bu insanlar demokrasiyi, barışı, kardeşliği, adaleti ve eşitliği savunanlardır. Evrensel değerleri savunmak suç değildir. Suçlulaştırma politikasından vazgeçin…

Ayrıca milyonlarca insanın oy verdiği Halkların Demokrasi Partisi’ni ve onun Kongresini kriminalize etme çabaları boşa çıkacaktır. Binlerce insanın kongreye katılmasına engel olunamayacağını siyasal iktidarda biliyor. Onca baskı ve tutuklamaya rağmen kitlesel ve coşkulu geçeceği şimdiden belli olan kongreyi zayıflatmayı hedefleyen iktidar, kongreye katılacak olanlara görülmemiş güvenlik tedbirleri uyguluyor. Ama bütün bu çabalar beyhudedir.

Bu gün için HDP kongresine katılmak, devletin biçimini değiştirerek koyu bir karanlık olan Faşizme doğru yol alanlara geçit vermemektir, demokrasiyi, adaleti savunmaktır. Tek adam rejimine itiraz etmektir. Bütün demokrasi güçlerini HDP’li olsun olmasın bu bilinçle HDP kongresine katılmaya çağırıyoruz.

Onlarca insan hakkında gözaltı kararı olduğu haberini alıyoruz. Önümüzdeki günlerde yaygınlaşarak devam edeceği aşikâr olan bu gözaltı ve tutuklama operasyonlarının bizleri yolumuzdan döndürmeyeceğini belirtmeliyiz. HDP geçmişten geleceğe aynı cesaretle ve kararlılıkla yoluna devam edecektir.

Siyasal iktidar kanunsuz gözaltı ve tutuklama operasyonlarına derhal son vermeli, göz altına alınan HDK/HDP üye ve yöneticileri, bileşen eş başkanlarını derhal serbest bırakmalıdır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler