SYKP Gençlik Konferansı Ankara'da toplandı

SYKP Gençlik Konferansı, 'Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Faşizme Karşı Gençlik Kavgada' şiarıyla Ankara'da yapıldı. Konferans'ta SYKP Eş Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Ahmet Kaya birer konuşma yaptı.

SYKP Gençlik Konferansı Ankara'da toplandı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti'li gençler 'Özgürlüğümüz ve Geleceğimiz için Faşizme Karşı Gençlik Kavgada' şiarıyla Ankara'da Gençlik Konferansı'nı yaptı. 

Türkiye'nin birçok şehrinden gelen SYKP'li gençlerin katılımla gerçekleştirilen konferasta SYKP Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ile Ahmet Kaya birer konuşma yaptı. 

Konferans'ta konuşma yapan SYKP Eş Genel Başkanı Hatimoğulları'nın konuşması şöyle; 

"Dünya büyük bir kaosun içinden geçiyor. 2008’den beri derinleşmekte olan bir küresel krizle karşı karşıyayız. Siyasal, askeri, toplumsal, ekolojik dengeler sarsılmaktadır. Türkiye’nin içinden geçtiği süreci bağlamdan kopuk bir biçimde değerlendiremeyiz.

"Bir erken seçim gündemiyle karşı karşıyayız. Bir Cumhur İttifakı söz konusudur. AKP faşizmi kurumsallaştırma çabalarına rağmen yeterli kitle desteğini sağlayamamıştır. Cumhur İttifakı da yetmemektedir. AKP’nin yaratmaya çalıştığı algı, herkesin biat ettiği, itirazların marjinal sosyalist gruplardan geldiği yönündedir. Bu gerçekliği yansıtmıyor. Kitleler sokakta değil ama itirazını çeşitli biçimlerde ifade ediyor.

Önümüzde iki ihtimal vardır. Bu sarmalın büyümesiyle kendimizi Portekiz deneyimi gibi bir durumla karşı karşıya bulabiliriz. Bu kötü ihtimaldir. Bir yandan da dünya çapında birbiriyle bakışımlı olmasa da işçi eylemleri, kadın eylemleri, ezilenlerin çeşitli tepkileri artmaktadır. Bu da diğer ihtimaldir. 

Yeniden kuruluş düşüncesi, 20. yüzyılın sonlarında tarihin sorunun geldiği düşünceleri karşısında sınıf mücadelesinin ulaştığı boyuta işaret ediyor; Marksizm'in kapitalizme yönelik tahlillerinin doğruluğunu hatırlatıyor."

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya da Gençlik Konferansı'nda bir konuşma yaptı.  Kaya'nın konuşmasının satırbaşları şöyle: 

"Sıkı dokulu bir partiye sahip olmak gerekir. Bu dokuyu oluşturacak kadrolara ihtiyacımız vardır. Binlerce yıllık yönetme tecrübesi olan, devletin tüm imkanları önüne serilmiş bir sermaye cephesine karşı savaşıyoruz. Sosyalizm hedefimizle istikrarlı adımlar atabilmek için profesyonelce bir çalışmaya ve bir ortak akla ihtiyacımız var.

Ağır baskılarla yüz yüze olduğumuz bir dönemden geçiyoruz.Afrin işgaline karşı olan ikirciksiz tutumumuz, son süreçte partimizi devletin hedef tahtasına oturtmuştur. Fakat bu burada kalmayacaktır. Bu devran dönecektir."

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler