SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur’dan, direnişteki TARİŞ işçilerine ziyaret

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, SYKP İl Eşbaşkanı Levent Gedik, PM ve MYK üyelerinden oluşan heyet, DİSK Tek Gıda-İş üyesi Tariş işçilerini ziyaret etti. İşverenlerin işten atıp gözaltına aldırdığı işçilere yaptığı tek açıklama "Boş boş gezenleri attık" olmuştu.

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur’dan, direnişteki TARİŞ işçilerine ziyaret

SiyasiHaber

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler, önceki akşam paydos saatinde servisleriyle dönmeyerek fabrika içinde eyleme başladı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendika varlığının tanınması talebiyle direnişe geçen işçilere polis saldırdı. Fabrika önüne gelen çevik kuvvet, aralarında sendikacıların da olduğu 65 kişiyi gözaltına aldı.

"Boş boş gezenler"

Dün sabah saatlerinde serbest bırakılan işçiler fabrika önüne dönerek eylemlerine devam etti.

Bu sabah 11.00 sularında işçileri ziyaret eden HDP Milletvekili Murat Çepni'nin ziyareti sonrası işveren kapılarını kapattı. Güvenlik görevlilerine barikat kurdurarak Çepni'nin içeri girmesini engellemek isteyen fabrikanın İnsan Kaynakları Müdürü Rıza Çukur direniş alanına gelerek "Boş boş ortalıkta gezenleri attık" açıklamasında bulundu.

"Kârlarını sendikasızlaştırmayla arttırıyorlar"

Öğlen saatlerinde ise işçileri SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, İl Eş Başkanı Levent Gedik, MYK ve PM üyeleri ziyaret etti.

Uğur yaptığı konuşmada yaşanan işçi direnişlerini hatırlatarak Tariş'te başlayan direnişin önemini vurguladı. "Türkiye'nin en büyük sorunu 12 Eylül faşist zihniyetinin bugün devam ediyor olması. O zaman sendikaları yok ettiler, şimdi de sendikasızlık ve örgütsüzlük devam etsin istiyorlar" diyerek sendikalı işçilere yönelik baskıyı eleştirdi.

Demokrasinin ölçütünün sendika varlığı olduğunu vurgulayan Uğur işçilerin örgütlenmesinin bilinçli bir biçimde sistematik olarak engellendiğinin altını çizdi. Uğur, "Gerek hükümet gerek işverenler bu durumdan son derece memnun çünkü bunun sayesinde kar oranlarını arttırıyorlar. Buna izin veremeyiz. İşçi ve emekçilerin örgütlenme çabalarını son derece değerli buluyoruz." ifadelerini kullandı.

Patron, işçileri TİS görüşmesi öncesi attı

Sendika işyeri temsilcisi de 6 ay önce sendika üyeliklerinin tamamlandığını, işverenle Toplu İş Sözleşmesi (TİS) sürecinin başladığını, görüşme alacakları günün hemen öncesinde işçilerin atıldıklarını ifade etti.

Aralarında üretici ortakları da var

İşyeri önündeki eylemlerinin ve gözaltına alınma görüntülerinin işveren tarafından çalışanlar üzerinde kullanıldığını ve tazminatsız işten çıkarma gerekçesi olarak gösterdiklerini aktaran işçiler eylemlerine destek veren işçilerin de korkutulup yıldırılmak istendiğini aktardı.

Atılan işçiler arasında Tariş ortaklarından tutun, 18 yıllık güvenlik amirine kadar sendikalı işçiler bulunuyor. Üretici ortaklarından bir işçi "Yıllık iznimi bile zeytin zamanına göre ayarlıyorum. Ben bu kuruma nasıl zarar verebilirim" diyor. Aynı zamanda yönetim kurulunda olduğunu aktaran işçi kendisinin nasıl işten çıkarıldığını anlayamadığını iletiyor.

İşçiler, İzmir ve Türkiye kamuoyundan eylemlerine manevî destek beklediklerini iletti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler