SYKP, EMEP, ESP, YSGP: Demokratikleşme ve barış için HDP'de kenetlenelim

1 Kasım seçimleri öncesinde Türkiye sosyalist partilerden SYKP, EMEP, ESP, YSGP ve Devrimci Parti'den "Türkiye'nin demokratikleşmesi ve barış için herkesin HDP etrafında kenetlenmesi" çağrısı geldi.

 SYKP, EMEP, ESP, YSGP: Demokratikleşme ve barış için HDP'de kenetlenelim

Türkiye, 7 Haziran seçimlerinde çıkan sonuçları "iktidarından vazgeçmemek" üzerinden boşa çıkaran AKP'nin almış olduğu seçim kararından dolayı 7 gün sonra 6 ay içerisinde ikinci bir seçime gidecek. Seçimler için son viraja girilirken, bu seçimde kader tayin edici partilerinden olan ve 7 Haziran sürecinden beri kesintisiz bir şekilde saldırıların hedefinde yer alan HDP'ye destek çağrılarına her gün bir yenisi ekleniyor. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ve Birleşik Devrimci Parti  genel başkanları 1 Kasım seçimlerine ilişkin yaptıkları açıklamada, halkların 7 Haziran'daki demokrasi ve özgürlük talebini kabul etmeyen AKP ve sarayın başlattığı savaşa karşı 1 Kasım'da HDP'yi destekleme çağrısı yaparken, sarayın savaşını durduracak tek gücün de HDP olduğuna dikkat çekti. 

SYKP: Aydınlık bir Türkiye için umut HDP'de, oylar HDP'ye 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Nejla Kurul, 7 Haziran seçimlerinin Türkiye halkları için çok önemli bir sonuç doğurduğunu, halklarda darbe ürünü olan barajın yıkılmasıyla büyük bir umudun yeşerdiğini belirtti. Ancak, 7 Haziran ile birlikte bunu beğenmeyen "bu tablodan rahatsız oluyorum" ve "bu tablo benim iktidarımı sarsıyor" diyen bir siyasal iktidar ve saray çevresinin seçim sonuçlarını dolayısıyla halk iradesini yok saydığına işaret eden Kurul, "7 Haziran'da ortaya konulan vicdan muhasebesini yapan halklar bunu bir kez daha 1 Kasım seçimleri için yapmalıdır. Karanlığa karşı ışıl ışıl aydınlığı yaratacağız. Bu karanlık günleri de aşacağız. Bunu demokratik siyasetle yılmadan, her şeyi emek ve mücadeleyle yeniden yaratacağız. Bu açıdan da bizi bizden başka hiç kimse kurtaramaz, kendimizden kendimiz gibi olduğumuz örgütlerimizden başka kimse bizleri bu karanlık dehlizlerden kurtaramaz. Demokratik Cumhuriyeti yeniden emek ve mücadeleyle kurmak için 1 Kasım seçimleri bizler açısından yeniden bir şanstır. Aydınlık bir Türkiye için bu şansı değerlendirerek, sandığa gidip 7 Haziran'daki umuttan yana oylarımızı kullanmalıyız" diye konuştu. 

EMEP: Oyumuz barıştan ve umuttan yana

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, 1 Kasım seçimlerinin aynı zamanda AKP hükümetinin devreye koyduğu savaş konseptinin bir parçası olduğuna dikkat çekerek, AKP'nin savaşına karşı esas olanın demokrasi, emek ve barış güçlerinin mücadele birliği olduğunu söyledi. Gürkan, AKP'nin savaşına karşı 1 Kasım'da bütün halk güçlerini HDP'ye oy vermeye çağırarak, "1 Kasım'da yeniden tek başına iktidar olabilmesi durumunda AKP'nin yapabileceklerini bugünden görmek mümkün. Bu yüzden AKP'nin siyasal gücünün kırılması için 1 Kasım'da sandıklara gidip oylarımızı barıştan, umuttan yana HDP'ye verelim" çağrısında bulundu. 

ESP: Saraya karşı halkların seçimi olacak 

1 Kasım seçimlerimin 7 Haziran'da ortaya çıkan halk iradesini tanımayanlara karşı bir seçim olacağına işaret eden Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Sultan Ulusoy ise, "Bu seçim saray ile halklarımız, diktatörlük ile özgürlük arasında bir seçim olacak. Kim kazanacak bunun belirleneceği bir seçim olacak. Özgürlüğüm temsilcisi HDP mi yoksa savaşçı AKP mi kazanacak. Bu seçim bunu tercih etme seçimi olacak. Saray savaşı ve katliamları dayatırken, HDP birlikte özgür ve eşit bir ortamda yaşamı vaat ediyor. Dolayısıyla seçimler de bu iki yaklaşım arasında bir tercihe dönüşecek. AKP'nin bu savaş planlarını bozmanın yolu da HDP'den geçer. Dolayısıyla da HDP'nin seçimi kazanması, oylarını arttırması için elimizden gelen tüm çabayı da göstereceğiz" diye konuştu

Yeşiller ve Sol Gelecek: Geleceğimizi inşa etmek için HDP

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Türkiye'nin çok önemli tarihsel bir virajdan geçtiğine işaret ederek, bunun da yeniden şekillenme olduğunu kaydetti. Sönmez, Türkiye'de artık ötekileştirilenlerin söz ve karar sahibi olacağı bir dönemin eşiğinden geçildiğini ifade ederek, "Bu tarihsel virajda Türkiye artık iki kutuplu hale geldi. Bir yandan tekçi bir yanda da eşitlik adalet ve yeni yaşamın, yeni bir Türkiye'nin inşa edileceği demokratik cumhuriyet var. Bunun ortası kalmadı, artık 7 Haziran bunu gösterdi. 1 Kasım'da bunu teyit ettirmek olacak" diyerek, seçimlerin sadece Türkiye için değil Ortadoğu bağlamında etkileri olacak bir seçim olduğuna dikkat çekti. Sönmez, "Bütün demokratik güçlerin 1 Kasım'da Türkiye'deki HDP etrafında yoğunlaşan umuda destek vermesi gerekir. Sadece oy değil politik destek olarak da sunmalıdır. Bu kapsamda da Türkiye'nin demokratik geleceğini inşa etmek için 1 Kasım'da herkesi umuda destek vermeye çağırıyoruz" dedi. 

Devrimci Parti: Diktatörlüğü karşı HDP

Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü de, 13 yıllık AKP iktidarının Türkiye halklarının iradesini gerilettiğini kaydederek, "Ya bu sonuçları kabul ederek bir takım adımlar atacaktı ya da bu seçimi yok sayacaktı. Ve öyle de yaptı. Tabi seçim kararı alırken de savaşı da devreye koydu. Bu seçim bir bakımdan da savaşın onaylanıp onaylanmayacağı bir seçim sürecidir. Bu açıdan savaşa karşı barışı savunmak için HDP. Diktatörlüğü karşı halk sandıkta HDP'yi tercih etmelidir" dedi. (DİHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler