SYKP: DEV-GENÇ’li Gülay yoldaşımızı yıldızlara uğurluyoruz

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Merkez Yürütme Kurulu bugün hayatını kaybeden Gülay Özdeş (Ünivar) için bir açıklama yayınladı.

SYKP: DEV-GENÇ’li Gülay yoldaşımızı yıldızlara uğurluyoruz

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi'nin yayınladığı açıklamanın tamamı:

Devrim ve sosyalizm davasında 68 kuşağının militan kadınlarından Gülay Özdeş’i (Ünivar) kaybettik. Tüm devrimcilerin başı sağ olsun. 

 

Dev-Genç hareketinin etkili kadın militanlarından olan Gülay Özdeş ODTÜ Sosyalist Fikir Klübü (SFK) üyesiydi. 71 direnişine giden yolda Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Sinan Cemgil’in önderlik ettiği THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) saflarında yer aldı. 

6 Şubat 1972’de yakalanarak THKO davasından yargılanıp bir süre cezaevinde yattı.  

 

12 Mart sonrasında, Hüseyin İnan’ın “Türkiye Devriminin Yolu” broşüründeki görüşlerini savunan ve kendilerine THKO-TDY adını veren grupla birlikte mücadeleye devam etti. 

 

12 Eylül sonrası İsveç’te uzun yıllar sürgün hayatı yaşadı. Yaşadığı sürgün yıllarında da  68’den beri savunduğu işçi sınıfı ve ezilenlerin kurtuluşu mücadelesinin gereklerine uygun  bir yaşam sürdürdü. İsveç’te kaldığı süre içinde hem İsveç  işçi sınıfının mücadelesine omuz verdihem de çeşitli ülkelerden gelen kadın mültecilerle dayanışma çalışmalarına aktif olarak katıldı. Geçtiğimiz yıl da ülkeye dönmüş ve bu arada anılarını yazmaya başlamıştı. 

 

Gülay Özdeş de “göğü fethetmeye çıkan kahramanların” kuşağındandı. Yaşamlarını devrim uğruna adamış ve bu yolda düşmüş tüm devrimciler gibi, O’nu da unutmayacağız ve mücadelemizde yaşatacağız. Güle güle yoldaş… 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)

            Merkez Yürütme Kurulu

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler