SYKP: Bülent Uluer yoldaş mücadelemizde yaşayacak!

SYKP: Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden, sosyalizm mücadelesinin yorulmaz neferi Bülent Uluer yoldaşı kaybettik. Başta ailesine, yoldaşlarına ve emekçi halkımıza başsağlığı diliyoruz. Yeri doldurulamayacak bir yoldaşımızı yitirmenin acısını yaşıyoruz.

SYKP: Bülent Uluer yoldaş mücadelemizde yaşayacak!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Bülent Uluer'in hayatını kaybetmesi üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, Uluer'in gençliğinden beri mücadelenin içinde olan, yeri doldurulamayacak bir devrimci olduğu vurgulandı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) tarafıdan yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde: 

 

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden, sosyalizm mücadelesinin yorulmaz neferi Bülent Uluer yoldaşı kaybettik. Başta ailesine, yoldaşlarına ve emekçi halkımıza başsağlığı diliyoruz. Yeri doldurulamayacak bir yoldaşımızı yitirmenin acısını yaşıyoruz.

Bülent Uluer, ömrünü devrimci mücadeleye adamış bir yoldaşımızdı. Daha gençlik yıllarında sosyalist harekete katıldı ve Öğrenci Derneği Başkanlığı yaptı. Bülent Uluer, 23 yaşında iken 1975’te üniversite işgalinin öncülerinden olmuştu. döneminin Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu başkanlığını da yapmıştı. Bülent Uluer 1979 yılında Kurtuluş Hareketine katıldı. 12 Eylül Darbesi gerçekleştiğinde adı ilk arananlar listesinde yerini aldı. Bu sebeple yurtdışına çıkıp Suriye’ye ve Lübnan'a gitti, bu yıllarda Filistin kamplarında kaldı. Daha sonra uzun bir süre Fransa ve İsviçre'de yaşadı.

Uluer aldığı cezaların zaman aşımına uğramasından sonra Türkiye’ye döndü, döner dönmez Türkiye’deki mücadelede yerini aldı, Kürt halkıyla enternasyonalist dayanışmanın parçası oldu ve 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı oldu.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katıldı, ÖDP’de Parti Meclisi üyeliği yaptı. 2000'li yılların başlarında ÖDP'den ayrıldı. Halkların
Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyeliğine seçildi ve Haziran 2015 seçimlerinde HDP İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı oldu. ‘‘Barajı yıkmak TİP’ten sonraki en büyük atak olur’’ diyen Bülent Uluer, 7 Haziran başarısının da parçası oldu.

Bülent Uluer tutarlı bir enternasyonalist yoldaşımızdı. O’nu şimdi sonsuzluğa uğurluyoruz, Che Guevera’nın, Mazlum Doğan’ın, Mahir Çayan’ın, Deniz Gezmiş’in, İbrahim Kaypakkaya’nın, Hikmet Kıvılcılı’nın, Mustafa Kahya’nın yanına uğurluyoruz.

Devrimciler ölür, devrimler durmaz sürer!

Bülent Uluer’in önünde saygıyla eğiliyoruz. Anısı mücadelemizde yaşayacak.

Bülent Uluer yoldaş ölümsüzdür!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)
Merkez Yürütme Kurulu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler