SYKP: Bu grev hepimizin

SYKP: Bu grev hepimizin

29 Ocak’ta 38 işletmede greve çıkacak olan 15000 metal işçisi için SYKP Kocaeli İl Örgütü bir basın açıklaması yaparak tüm emekçileri bu greve destek vermeye çağırdı. SYKP Kocaeli İl Temsilciliği bugün yaptığı basın açıklaması ile tüm ezilenlerin ve emekçilerin 29 Ocak’ta başlayacak Metal İşçilerinin grevine destek olması gerektiğini belirtti.

Haber Merkezi – Grevin tüm işçi sınıfının grevi olduğu belirtilen basın açıklamasında son zamanlarda yaşanan hukuksuzluklara, Cizre’de yaşanan çocuk katliamlarına, Yüce Divan’a gönderilmeyip aklanan 4 eski bakana da değinildi ve AKP kadrolarının demokrasi ve hukuktan bahsetmesinin utanmazlık olduğu belirtildi.

Basına ve Kamuoyuna
AKP ve sermaye katletmeye, sömürmeye devam ediyor. AKP geçen hafta yolsuzluk yapan 4 eski bakanını halkın gözü önünde aklarken, Cizre’de çocuk katletmeye devam ederken, Ali İsmail’in katil polislerini “iyi halden” hapishaneden kurtarırken, katliamları ile ünlü bir kralın ölümü için bir günlük yas ilan ederken, halen “demokrasiden” “hukuktan” utanmadan bahsedebiliyor. Tüm bunların asıl sorumlusu, hükümeti yöneten asıl aktör olan Recep Tayyip Erdoğan sarayında her gün kameraların karşısına geçerek halkı tehdit etmekten geri durmuyor. Kendisini adeta padişah sanan Tayyip Erdoğan, devletin kendi hukukunu bile çiğneyerek bakanlar kuruluna başkanlık ediyor. Tayyip Erdoğan’ın rüyalarını başkanlık sistemi süslüyor.

Diğer yandan sermaye ile kol kola giren AKP, asgari ücrete “bir simit” parası kadar zam yaparak patronları kırmama politikasını sürdürüyor. Yine sermayenin gerçek yüzünün bir örneğini geçen gün Burger King’de sadece aç olduğu için artan patatesleri yiyen küçük bir çocuğun restoran müdürü tarafından dövülmesidir.
2015 yılına tüm bu saldırılar altında girmişken, işçi sınıfı umudu büyütmeye devam ediyor. Bedaş işçileri günlerdir direnişlerini sürdürüyor, Dev Sağlık-İş üyesi işçiler taşerona karşı mücadeleyi yükseltiyor. Her gün bir fabrikada direniş haberleri geliyor. İşçi sınıfı yerine patronların çıkarlarını savunan olan Türk Metal-İş ve Çelik-İş sendikalarının Mess ile anlaşmasına karşın, Mess’in dayatmalarına başkaldıran metal işçileri Birleşik Metal İş sendikası ile direnişi örgütlemeye hazırlanıyor. Örgütlü metal işçileri 41 işyerinde binlerce üyesiyle 29 Ocak’ta greve çıkıyor. Metal işçileri emeğinin karşılığını alamadığı için greve gidiyor, dayatmaları kabul etmediği için greve gidiyor, ücret adaleti için, iyileştirme yapılmadığı için greve gidiyor, 3 yıllık sözleşme süresinin ücret zam yöntem ve miktarları ile birlikte ucuz işçiliği kalıcılaştırma sonucu doğurması nedeniyle greve gidiyor, metal işçilerinin insanca yaşayıp insanca çalışması için greve gidiyor.
Metal işçilerinin grevi hepimizin grevidir, tüm işçi sınıfının grevidir. Açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalan asgari ücretlinin, ucuz iş gücü olarak çalışan kadınların, sendikasızlaştırılmaya mahkûm edilen taşeron işçilerin, milyonlarca işsizin grevidir. 29 Ocak’ta başlayacak grev tüm ezilenlerin ve emekçilerin grevidir.
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak bizler, işçi sınıfının grevini, Birleşik Metal İş’in grevini selamlıyoruz. Grev çağrılarını, direnişlerini dayanışma ile büyüteceğimizi ilan ediyoruz. Bizler biliyoruz 29 Ocak günü “Umut İşçi Tulumu” ile alanlarda olacak, bizler de tüm halkımızı umuda sahip çıkmaya, Metal işçilerinin grevine sahip çıkmaya, dayanışmaya çağırıyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler