SYKP Avrupa’dan Flormar işçileriyle dayanışma kampanyası

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa bir açıklama yaparak sendikalı oldukları için işten atılan ve 200 günü aşkındır Flormar fabrikası önünde direnen Flormar işçileri için Avrupa çapında bir dayanışma kampanyası başlattıklarını duyurdu.

SYKP Avrupa’dan Flormar işçileriyle dayanışma kampanyası

Flormar işçilerinin Petrol – İş sendikasına üye olup sözleşme yetkisi kazanmalarının ardından geçtiğimiz Mayıs ayında işten atılmalarının ardından 14 Mayıs’ta başlattıkları direniş, yazın sıcağına, kışın soğuğuna rağmen devam etmekte.

SYKP Avrupa yaptığı yazılı açıklamada patron, hükümet ve devlet işbirliğiyle bitirilmek istenen direnişin yaşayıp kazanması için emek dostlarının Flormar işçileriyle dayanışmayı büyütmelerinin önemine dikkat çekti.

SYKP’nin Türkiye’de başlattığı “FLORMAR İŞÇİLERİ BU KIŞI YALNIZ GEÇİRMEYECEK!” kampanyasının Avrupa’daki uzantısı olduğu belirtilen dayanışma kampanyasında, işten atılan 132 işçinin Ocak ve Şubat ayları doğalgaz faturalarını ödemek hedefleniyor.

Kampanya’ya destek için SYKP Avrupa’ya email ([email protected] ), facebooktan  (@sykp.avrupa) ve twitter üzerinden (@sykp_avrupa) ulaşılabileceği duyurulan açıklamanın tam metni şöyle:

Krizin faturasını ödememek için sıcak-soğuk demeden aylardır direnen Flormar işçileri bu kışı yalnız geçirmeyecek! 

Bu soğuk kış günlerinde Flormar işçilerinin bir aylık doğalgaz faturasınıbiz ödeyelim, direnişi büyütenleri dayanışmamızla ısıtalım!

Flormar işçilerinin OHAL devam etmekteyken, 14 Mayıs 2018’de başlattıkları direniş her türlü baskı, tehdit, zor koşullara rağmen hala devam etmekte. “Yaprak kıpırdamıyor” denen şu günlerde Flormar işçilerinin Gebze’deki direnişi tüm ülkeye adeta temiz hava, cesaret ve mücadele azmi yaymakta.

Fransız kozmetik devi Yves Rocher için üreten Flormar arkasına Erdoğan/AKP iktidarı desteğini de alarak işçileri örgütsüzlüğe ve köleliğe mahkûm etmek istemiştir. İlk günkü coşkusu ve iradesiyle 200 günü aşkındır direnen Flormar işçilerinin işten atılmalarının tek gerekçesi “Sendikaya üye olmalarıdır”!

Flormar direnişini umut kaynağı yapan diğer bir özelliği ise kadınların kararlığıdır. İşten atılan ve direnen işçilerin büyük bölümü kadınlardan oluşuyor. Kadınlar hem işverenin ve hükumetin işçi düşmanı uygulamalarına hem de toplumun erkek egemen aklına karşı kararlı bir direniş sergiliyorlar.

Yağmur, kar, sıcak, soğuk demeden direnen Flormar işçilerinin direniş yerinde ateş yakması, çadır kurması, ses düzeni kullanması yasak! Erdoğan/AKP iktidarının açıkça itiraf ettiği “sermaye bekçiliği” bütün biçimleriyle Flormar’da yaşanmakta.

Petrol-İş sendikası her ne kadar direnişin başından bu yana işçilere sahip çıkmış olsa da Flormar direnişinin başarıya ulaşabilmesi ancak ve ancak bizlerin dayanışmayı büyütmemizle mümkün. Bu karanlık süreçte hepimize umut olan Flormar Direnişi’nin başarıya ulaşması, bütün işçi sınıfı ve demokrasi güçleri açısından büyük bir zafer olacaktır.

Gelin, Flormar işçilerini bu kış yalnız bırakmayalım;

Gelin, krizin faturasını işçi sınıfına ödetmek isteyenlere karşı tavizsiz direnenlerin yanlarında olalım;

Gelin, bu soğuk kış günlerinde Flormar işçilerinin bir aylık doğalgaz faturasını biz ödeyelim, direnişi büyütenleri dayanışmamızla ısıtalım!

(Avrupa Forum)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler