SYKP Avrupa’dan 1 Mayıs çağrısı: Hayat Bizi Sosyalizme Çağırıyor!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Örgütü bir bildiri yayınlayarak “Savaşa, faşizme, cinsiyetçiliğe ve neoliberal saldırılara karşı hayat bizi sosyalizme çağırıyor” perspektifiyle 1 Mayıs’ta alanlara çıkmaya çağırdı.

SYKP Avrupa’dan 1 Mayıs çağrısı: Hayat Bizi Sosyalizme Çağırıyor!

SYKP Avrupa Örgütünün yaptığı açıklamada kapitalist sistemin insanlık için savaş, çatışma, hak gaspı, ırkçılık, cinsiyetçilik, adaletsizlik ve sömürü dışında hiç bir şey sunmadığını belirterek insanlığın kapitalizmi aşacak eşitlikçi ve özgürlükçü bir sisteme ihtiyaç duymakta olduğunu belirtildi.

Dünyanın her yerinde sermayenin neoliberal politikaları uygulatabilmek için sağ popülist ve otoriter siyasete destek sunduğu ifade edilen açıklamada, bu gericileşme dalgasından Türkiye’nin payına da Erdoğan diktatörlüğünün düştüğü kaydedildi.

Açıklamada, Erdoğan’ın liderliğindeki siyasi iktidarın kendini kurtarabilmek için ülkede faşizmi kurumsallaştırmaya, bölgede savaş ve çatışmaları kalıcılaştırmaya çalıştığı, uluslararası destek yaratmak için Rusya’dan Almanya’ya, Fransa’dan ABD’ye bütün emperyalist haydutlara haraç dağıttığı ifade edildi. “Kiminden S-400, kiminden Leopar tanklar, kiminden F-16, kiminden füze sistemi satın alarak savaş ve insanlık suçlarına göz yummalarını sağlıyor. Bu silah ticaretinin yanı sıra AB’yle yaptığı ‘göçmen’ anlaşması ve Rusya’yla başlattığı Akkuyu nükleer santral inşaatı sadece Türkiye’yi değil bütün bölgeyi tehdit ediyor” görüşü ileri sürüldü.

SYKP Avrupa’nın açıklamasında “Kapitalizm Trump’dan Putin’e, Merkel’den Macron’a, May’den Orban’a, Sisi’den Erdoğan’a yeni sağ otoriterizm ve neoliberal politikalarla kendini sürdürmeyi zorlarken hayat bizi yeniden sosyalizme çağırıyor” görüşü dile getirildi.

Açıklama, “Emekçilerin ve ezilenlerin uluslararası mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta dünyanın dört bir yanında sokakları dolduralım ve hep birlikte ‘Hayat bizi sosyalizme çağırıyor’ diyelim” sözleriyle sona eriyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler