SYKP Avrupa: Paris’te TRT’yi teşhir eden partilimizin arkasındayız!

SYKP Avrupa: “Yoldaşımızın ‘Gezi kafalı’ olduğu doğrudur ancak TRT’nin, haberini yaptığı Sarı Yelekliler eyleminin de Fransa’nın ‘Gezisi’ olduğunu anlamayacak kadar ‘Geri kafalı’ olduğu da doğrudur. Teröristlik yaftasını ise sabahtan akşama terörist ÖSO, IŞİD güzellemesi yapan TRT’ye aynen iade ediyoruz.”

SYKP Avrupa: Paris’te TRT’yi teşhir eden partilimizin arkasındayız!

Fransa’da Sarı Yelekliler’in insanca yaşama imkanı ve daha fazla toplumsal adalet için sürdürdükleri eylem 4. haftasına girerken Paris’teki eylem Türkiye’ye, SYKP’lilerin TRT ekibini teşhiriyle girdi.

Şanzelize’deki eylem sırasında canlı yayın hazırlığı yapan TRT ekibine rastlayan SYKP’liler TRT’nin iki yüzlülüğünü teşhir eden spontan bir teşhir eylemi gerçekleştirip bunu sosyal medyada paylaşınca binlerce insan bu videoyu paylaştı

SYKP Avrupa gelen olumlu ve olumsuz tepkilerin ardından bir açıklama yaparak partililerinin eylemini sahiplendi, üyelerine arka çıktı. Açıklamada partililerinin “az bile söylediğine” dikkat çekilirken TRT’nin Türkiye’deki tutumu ayrıntılı olarak anlatıldı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

SYKP Avrupa olarak Paris’te TRT’yi teşhir eden partilimizin arkasındayız!

Fransa’nın “Sarı Yeleklileri” dünya kamuoyuna damgasını vururken, Paris’te “Sarı Yeleklilerle” birlikte eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesinin parçası olan SYKP Avrupa’dan bir partilimizin “TRT teşhiri” de Türkiye kamuoyuna damgasını vurdu.

Eylem alanında TRT’nin Fransız eylemcilerin haberini yaptığını gören arkadaşlarımız duruma demokratik bir refleks gösterdiler ve spontane olarak iki yüzlü TRT’yi eylem meydanında teşhir ettiler. Cep telefonlarıyla çektikleri teşhir videosunu SYKP Avrupa sosyal medya hesaplarında yayınlamamızın ardından, faşist AKP-MHP iktidarının taraftarlarının sövgü, bu zulüm düzenine karşı olanların ise sevgi seline maruz kaldı yoldaşlarımız.

Peki, TRT ekibine ne diyordu yoldaşlarımız?

Genç yoldaşımızın kelimesi kelimesine söyledikleri şöyle:

“Bakın arkadaşlar, TRT… Kendi ülkesindeki hiçbir eylemi haber vermeyen, hiçbir zulmü göstermeyen, hiçbir işçi olayını haber yapmayan TRT, burada Fransa’yı haber yapıyor. Macron da gidecek, Tayyip de gidecek, siz de gideceksiniz!”

Öncelikle belirtelim ki SYKP Avrupa olarak yoldaşımızın söylediği her kelimenin arkasındayız! O sıkışıklık içerisinde az söylemiştir, çok söylememiştir yoldaşımız!

Gelin beraber irdeleyelim;

“Kendi ülkesindeki hiçbir eylemi haber vermeyen TRT” diyor arkadaşımız, yalan mı?

Uzun bir döküm yapmaya bile gerek yok, Sırf “Sarı Yelekliler” eylemi başladığından bu yana Türkiye’de olan eylemlerden hangisini ekranlarına taşımıştır TRT?

Mesela, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası mücadele gününde eylem yaparken polis şiddetine uğrayan kadınların haberini verdi mi TRT?

Aydın Kızılcaköy’de toprağına, doğasına sahip çıktığı için polis ve jandarmanın 70 yaşındaki insanlara jopla, gazla, TOMA’yla saldırısını haber yaptı mı TRT?

Milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinde tutulan HDP’li Leyla Güven’in, kendisi için değil, tecride ve insanlık dışı cezaevi koşullarına, hukuksuzluklara karşı başlattığı ve ülkeye, Avrupa’ya yayılan açlık grevlerini haber yaptığını gördünüz mü TRT’nin?

“… hiçbir zulmü göstermeyen TRT” diyor arkadaşımız, yalan mı?

Aladağ çocuk yurdunda 11 çocuğun yaşamını yitirmesine neden olanların serbest bırakılmasını, Ensar ve diğer tarikatçı yurtlardaki çocuk istismarları ve tecavüzlerini haber yaptı mı TRT?

Samsun Tekkeköy’de açlıktan ölen Kübra bebeği, Şırnak’ta Özel Harekât polisinin kurşunuyla 13 yaşında hayatını yitiren Cemil’i gömebilmek için 10 gün boyunca çocuklarının cesedini dondurucuda bekletmek zorunda kalan aileyi mi haber yaptı TRT?

“…hiçbir işçi olayını haber yapmayan TRT” diyor arkadaşımız, yalan mı?

Soma katliamında tekmelenen maden işçisini, Ermenek’te oğlunu yitiren babanın delik ayakkabısını mı taşıdı ekranlarına TRT?

En az 52 işçinin katledildiği 3. Havaalanı inşaatında insanca çalışma koşulları istedikleri için polis şiddetine uğrayan, gözaltına alınan ve tutuklanan inşaat işçilerini mi haberleştirdi? Yağmur çamur, sıcak soğuk demeden Mayıs ayından bu yana direnen Flormar işçilerini mi, Cargill direnişçilerini mi haber yaptı TRT?

Başta da belirttiğimiz gibi, yoldaşımız az bile söylemiş TRT ekibine!

Erdoğan/AKP/MHP borazanı TRT utanmadan bir de bu teşhiri, kırpıp, biçip sosyal medya hesaplarına taşımış, arkadaşımızı “gezi kafalı terörist” diye kendince hedef göstermeye çalışmıştır. Yoldaşımızın “gezi kafalı” olduğu doğrudur ancak TRT’nin, haberini yaptığı Sarı Yelekliler eyleminin de Fransa’nın “Gezisi” olduğunu anlamayacak kadar “Geri kafalı” olduğu da doğrudur. Teröristlik yaftasını ise sabahtan akşama terörist ÖSO, IŞİD güzellemesi yapan TRT’ye aynen iade ediyoruz.

Biz SYKP Avrupa olarak yoldaşlarımızın tutumunu doğru ve haklı buluyor, örgütlü ya da örgütsüz tüm demokrasi taraftarlarını antidemokratik Erdoğan-AKP/MHP iktidarının TRT ya da her türlü yayın organını, hegemonya araçlarını nerede görürlerse teşhir etmeye çağırıyoruz.

Ahmet Arif’in dediği gibi: “Öyle yıkma kendini, /Öyle mahzun, öyle garip… /  Nerede olursan ol, / İçerde, dışarda, derste, sırada, / Yürü üstüne – üstüne, /  Tükür yüzüne celladın, / Fırsatçının, fesatçının, hayının… / Dayan kitap ile / Dayan iş ile. / Tırnak ile, diş ile, / Umut ile, sevda ile, düş ile…”

Dayanalım ki rüsva etmeyelim, çocuklarımızın, ülkemizin, insanlığın geleceğini… Direnelim ki Macron da, Tayyip de, Trump da diğer tüm diktatörler de def olsunlar halklarımızın başından!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler