SYKP Avrupa ‘No Pasaran’ dedi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü İsviçre’nin Basel şehrinde “Türkiye’de Faşizme ve Kadın Düşmanlığına NO PASARAN” temalı bir miting gerçekleştirdi.

SYKP Avrupa ‘No Pasaran’ dedi

SYKP Avrupa bir yıla yakın süredir devam ettirdiği “Erkek egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” kampanyasının final etkinliği olarak İsviçre’nin Basel şehrinde, konunun güncel bağlantılarını da ele alan bir miting gerçekleştirdi.

Ağırlıklı olarak SYKP İsviçre örgütünün katıldığı mitinge Avrupa’nın kimi ülkelerinden SYKP’lilerin yanı sıra İsviçre’li demokrasi güçlerinden BastA, Kommunistische Jugend Schweiz, Der Funke, Halkların Demokratik Kongresi-İsviçre, Özgür Emekçi Kadınlar Platformu, Sosyalist Kadınlar Birliği – İsviçre, HDK Basel Kadın Meclisi, İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu, İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu, Kürt – Türk – İsviçreliler Kültür Derneği (KUTÜSCH), Doğu İsviçre Halkevi Kültür ve Dayanışma Derneği (DİHKDD), Amitié Jeunesse Morteau, Kürdistan Komünist Partisi, CSK- Basel, Kızılbayrak çevrelerinden de katılım oldu.

Claraplatz’da toplanan kitle bir süre burada sloganlar, halaylar eşliğinde beklerken Mitinge katılan kimi kurum temsilcileride burada konuya ilişkin konuşmalar yaptılar.

SYKP Avrupa Eşsözcüsü Memduh Özdemir’in hoşgeldiniz konuşmasının ardından HDK Basel Kadın Meclisi, İGİF, Der Funke, Amitié Jeunesse Morteau, Özgür Emekçi Kadın Platformu, HDK İsviçre temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından Şehrin en merkezi ve tarihi köprüsü olan Mitlere Brücke’ye doğru yürüyüşe geçen kitle yolboyunca Türkçe ve Almanca sloganlar attı. Kortej köprünün ortasında durarak bir mizansen gerçekleştirdi. Ortaçağ’da Basel’de gerçekleşen Cadı Avı sırasında cadı olduğundan şüphelenilen kadınların çuvala bağlanarak Mitlere Brücke’den atılmasını anımsatmak ve bu mantığın Türkiye’de başka bir biçimde devam ettiğini temsil etmek üzere Mitlere Brücke’den Rhein Nehrine faşizmi ve patirarkayı temsil eden iki çuval atıldı.

Markplatz’a kadar devam eden yürüyüş boyunca “Faşizme geçit vermeyeceğiz, Jin, Jiyan, Azadi, Kadın, devrim, özgürlük, Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa, Kadın Düşmanı Tayyip Erdoğan, Tayyip Kaç kaç kaç kadınlar geliyor, Yaşasın kadın dayanışması, Yaşasın devrim ve sosyalizm, Yaşasın devrim ve feminizm, İşgalci Türkiye, Afrin’den defol!, İşgalci Türkiye, Kürdistan’dan defol, İşgalci Türkiye Ortadoğu’dan defol, AKP Halka hesap verecek, Erdoğan Halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Kitle Markplatz’da mitinge devam etti.

Miting’de ilk konuşmayı SYKP İsviçre Eşsözcüsü Olga Kasman gerçekleştirdi. Kasman kadın düşmanlığının dünyanın en eski baskı ve tahakküm meselesi olduğunu söyleyen kasman bugün Türkiye’de faşizm, Avrupa’da yeni sağ dalga eşliğinde bu düşmanlığın devam ettirildiğine vurgu yaptı.

Olga Kasman Türkiye’de Erdoğan, AKP, MHP eliyle geliştirilmekte olan faşizmin en önemli ayaklarından birinin kadınları toplumsal alandan dışlamak, bugüne kadar kazandıkları hakları gaspetemek ve buna itiraz eden, direnen kadınları da yok etmek olduğunu belirtti.

Kadına yönelik muhafazakâr saldırıların sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da arttığını vurgulayan Kasman, Polonya’da İrlanda’da kürtaj yasağının hortlatılmaya, İspanya’da İtalya’da erkek egemen tahakkümün güçlendirilmeye çalışıldığına ve İsviçre dahil pek çok ülkede kadın ve erkeklerin hala eşdeğer işe eşit ücret alamadıklarına dikkat çekti.

SYKP’nin faşizme karşı tıpkı kadınların 25 Kasım’larda, 8 Martlarda Türkiye’de, IŞİD’e karşı Kobane’de, Afrin’de, Kürtaj karşıtı referandumu ezici şekilde kazanan İrlanda’da yaptığı gibi kadınca direnişi kendisine örnek aldığını belirten Olga, bu direnişin önümüzdeki seçimlerde HDP saflarında vücut bulduğunu belirtti.

Mitingde konuşma yapan Basels starke Alternative – BastA Tonja Zürcher da kadın düşmanı politikaların yüzyıllardır devam ettiğini belirterek bu eşitsizliklerin sanıldığının aksine Avrupa devletlerinde de yaygın olduğunu belirterek, Türkiye’de faşizme ve genel olarak kadın düşmanlığına karşı feminist dayanışmayı ve enternasyonal mücadeleyi büyütmenin önemini vurguladı.

SYKP Kurucularından Mahir Sayın da mitingde bir konuşma yaparak kapitalizmin dizginlenemeyen kar hırsının tüm dünyayı büyük bir silah deposuna çevirdiğini vurgulayarak sistemin kendini sürdürebilmek için tüm dünyada sağ politikaları, savaşları ve Türkiye’de olduğu gibi faşizm denemelerini devreye soktuğunu belirtti.

Türkiye’de faşizmin kurumsallaşmasının son aşamasına gelindiğini belirten Sayın 16 Nisan’da tamamlanamayan sürecin 24 Haziran’da tamamlanmak istediğini vurguladı. Cumhur ittifakının faşizmin karanlık yüzü olduğunu söyleyen Mahir Sayın bugün Türkiye’de faşizmi durdurabilecek tek gerçek gücün Halkların Demokratik Partisi etrafında toparlanan Demokrasi Cephesi’nin olduğunu vurgulayarak bu cephenin faşizm karşısındaki tüm güçleri toparlayacak bir stratejiyle davranmasının önemine dikkat çekti.

Kommunistische Jugend Schweiz temsilcisinin de bir konuşma yaptığı miting SYKP Avrupa Eşsözcüsü Duygu Yıldız’ın mücadele ve direniş kararlığı belirten konuşmasıyla son buldu.

AvrupaForum

Etiketler: SYKP Avrupa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler