SYKP Avrupa: Kılıçla başlayan Süryani Soykırımı kalemle devam ediyor!

SYKP Avrupa Örgütü yayımladığı açıklamada “Asuri-Süryani-Keldani halkına haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu bir kez daha bildiriyor, soykırımcılara karşı ortak mücadeleyi büyütmek için elimizden geleni yapacağımızı belirtiyoruz” dedi.

SYKP Avrupa: Kılıçla başlayan Süryani Soykırımı kalemle devam ediyor!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu’nun Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri Mor Gabriel Manastırı Vakfı’nın karara itirazına rağmen kamu kurumlarına devrettiği, Hazine’ye aktarılan Asuri-Süryani-Keldani mülklerinin de Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği belirtilirken, AKP iktidarının aldığı bu kararın 1915’teki ‘Seyfo-Kılıç’ soykırımının günümüzde de kesintisiz bir biçimde devam ettiğinin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

Açıklamada, AKP iktidarının ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin, kılıçtan (Seyfo) geçirerek yok edemediği gerçekleribir takım kalem/karar hileleriyle gizleyemeyeceğini bilmesi gerektiği belirtilirken, “. Süryani mallarına el konulup Diyanet’e teslim edilmesinin IŞİD’in Ortadoğu’yu ele geçirme çabasından hiçbir farkı yoktur. Şayet “kafa kesilmiyor”, “bedenler yakılmıyor” diye düşünülüyorsa bunlar tarihte Seyfo’da bugün Sur, Nusaybin, Cizre’de fazlasıyla yapılmıştır” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Mardin Valiliği Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Süryanilere ait çok sayıda kilise, manastır, mezarlık gibi mülkleri Mor Gabriel Manastırı Vakfı’nın karara itirazına rağmen kamu kurumlarına devretti. Hazine’ye aktarılan Asuri-Süryani-Keldani mülkleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.

AKP iktidarının aldığı bu karar 1915’teki “Seyfo-Kılıç” soykırımının günümüze kadar kesintisiz bir biçimde devam ettiğinin en açık göstergesidir.

Hıristiyan halklara yönelik 1915’te başlatılan soykırımın Asuri-Süryani-Keldani halkına düşen payı “Seyfo” olmuştur. 500 bine yakın Asuri-Süryani-Keldani Seyfo soykırımında katledilmiş, hayatta kalanlar ise binlerce yıldır yaşadıkları anayurtlarını terk etmek zorunda kalmışlardı.

 Dünyanın dört bir yanına savrulan Süryani halkından geriye kalan izler hoyratça tahrip edilmiş, el konulmuş ancak küçük bir kısmı halkın ve kurumlarının elinde kalabilmişti.

Mardin valiliğinin 2012’de çıkartılan “azınlık vakıflarının mülk edinmesine ilişkin kanun”a rağmen yangından mal kaçırırcasına Süryani kiliselerine, manastırlarına, mezarlarına, arazilerine el koyması Seyfo soykırım zihniyetinin aktüel olarak devam etmesinden başka bir anlam taşımamaktadır.

Ancak AKP ve Türkiye Cumhuriyeti devleti şunu çok iyi bilmelidir ki kılıçtan (Seyfo) geçirerek yok edemediğiniz bu gerçekler bir takım kalem/karar hileleriyle hiçbir şekilde gizlenemeyecektir.

Türkiye devleti miras devraldığı ve sürdürdüğü Süryani, Ermeni, Rum, Ezidi, Laz soykırımlarıyla yüzleşip bu halklara itibarlarını ve haklarını iade etmeden hangi baskıyı yaparsa yapsın, hangi kararı alırsa alsın gerçekler karşısında dimdik durmaya devam edecektir.

IŞİD’in saldırganlığına sahte göz yazı döken devletler ise AKP’nin IŞİDleşmesine, IŞİD’le işbirliğine göz yummaya devam etmektedir. Süryani mallarına el konulup Diyanet’e teslim edilmesinin IŞİD’in Ortadoğu’yu ele geçirme çabasından hiçbir farkı yoktur. Şayet “kafa kesilmiyor”, “bedenler yakılmıyor” diye düşünülüyorsa bunlar tarihte Seyfo’da bugün Sur, Nusaybin, Cizre’de fazlasıyla yapılmıştır.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi olarak coğrafyamızın tüm halklarının eşit, özgür, adil bir şekilde bir arada yaşayabilmesi için bugün de sürdürülen soykırımlarla yüzleşmekten ve soykırımcı zihniyetle mücadele etmek bir an olsun geri durmayacağız.

Asuri-Süryani-Keldani halkına haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu bir kez daha bildiriyor, soykırımcılara karşı ortak mücadeleyi büyütmek için elimizden geleni yapacağımızı belirtiyoruz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler