SYKP Avrupa: G20 haydutlar topluluğudur!

SYKP Avrupa Örgütü, 7-8 Temmuz’da Hamburg’da toplanacak olan G20 Zirvesi’ne ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, insanlığın düşmanı ve savaşın gizli eli G20’ye karşı durma çağrısı yapılırken, “G20 savaşların sorumlusudur! G20 haydutlar topluluğudur! G20’nin kararlarını tanımayacağız!” denildi.

SYKP Avrupa: G20 haydutlar topluluğudur!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Örgütü, 7-8 Temmuz’da Almanya’nın Hamburg kentinde yapılacak olan G20 Zirvesi’ne ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, G20’nin dünyadaki savaşın, sömürü ve yoksulluğun yegane sebebi düzenin sahibi bir kaç ülkenin sömürü alanlarını artırmak için yanına aldığı bir haydutlar topluluğu olduğunun altı çizilirken, “Türkiye’nin bu toplantıda olmasının tek sebebi Erdoğan’ın Türkiye halkını gözü aç devlet ve şirketlere mal gibi pazarlaması ve Ortadoğu’da çıkarılacak her savaşta emperyalizmin en sadık işbirlikçisi olacağını göğsünü gere gere duyurmasıdır” ifadeleri kullanıldı.

Emek, barış ve demokrasiden yana olan tüm güçlere G20’ye beraber karşı durma çağrısı yapılan açıklamada, “Emekçilere halklara karşı yeni saldırıların planlanacağı, emperyalist savaş politikalarının tartışılacağı G-20 Zirvesi’nde alınacak kararları tanımayacağımızı ilan ediyoruz ve sizleri geleceğimizi, emeğimizi çalan ve ülkemizi-bölgemizi kan gölüne çeviren bu hırsızlar çetesine karşı hep beraber karşı durmaya çağırıyoruz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

İnsanlığın düşmanı ve savaşın gizli eli G20 Hamburg’da toplanıyor!

Bugün dünyanın en büyük ve en önemli sorunlarından birisi emperyalist müdahaleler, adaletsiz gelir dağılımı ve yoksulluktur. Üstelik bu sorun dünya gelirinin büyük bir bölümünü elinde bulunduran devletlerin bilinçli tercihleridir. Dünya ölçeğinde yoksulluk her geçen gün daha da artmakta, sömürü daha da yoğunlaşmaktadır. Dünya sermayesini elinde bulunduran devletler sadece kendilerinin kazandıkları bu çarkı sorunsuzca döndürebilmek için şimdi de Hamburg’da toplanıyorlar.

Dünyanın ‘en büyük ekonomileri’ kimlerin ekonomisi?

Zengin ülkelerin bu çalışmaları her defasında gelir dağılım dengesini servet sahipleri lehine değiştirirken, dünyadaki gelir dağılımı ve yoksulluk çıkmazını da derinleştirmektedir. Uygulanan politikalar G 20 ülkeleri içerisin de de gelir adaletsizliğini gittikçe derinleştirmektedir.

(OECD) tarafından yayımlanan "OECD ülkelerinde Artan Gelir Eşitsizliği" raporuna göre; 20 yıl boyunca 22 OECD ülkesinden 17'sinde gelir eşitsizliği sürekli artmıştır. En çarpıcı sonuç ise; söz konusu ülkelerdeki en zengin yüzde 10'luk kesimin gelirlerindeki artışın en yoksul yüzde 10'luk kesimin gelir kat kat üzerinde olmasıdır.

Çünkü G 20 tarafından önerilen ve uygulanan ekonomik politikalar servet sahiplerinin servetlerini daha fazla büyütmesine olanaklar sağlarken, emekçilerin gelirinin büyümesini daha altlara çekmektedir. Bu durum da bütün dünyada yoksulluğu daha da artırmaktadır.

O yüzden hepimizin görmesi gerekiyor: Milli gelirler, büyük ekonomiler servet ve devlet sahiplerinin bizlerden ne kadar çaldığının göstergesidir. Milli gelir arttığı halde bizlerin yaşamı bırakın iyileşmeyi daha da zorlaşıyorsa milli gelir patronların geliridir.

Gelişmiş ekonomilerin bir tarafında ultra lüks hayat yaşayan çok küçük zümrelerin hemen yanı başında günlük "İNSANİ" ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan milyonlar bulunmaktadır.

Kapitalist sistem içerisinde bu gidişatın durdurulmayacağını biliyoruz. Bırakın durdurmayı, uygulanan politikalar ile felaketin dada da içinden çıkılmaz bir hale geleceği ortadadır.

Bununla birlikte başta Ortadoğu olmak üzere birçok yerde savaşlar ve çatışmalar körükleniyor. Milyonlarca insan ülkesinden kaçarak başka ülkelere sığınmaya çalışıyor. Ülkemizde demokratik barışçıl bir şekilde çözülmesi gereken Kürt sorununda Rojava’daki başka bir dünyanın hayaline dayanamayanlar yeniden şiddet ve imha politikaları uygulanmaya başlıyor. İşte savaşın, sömürünün, gelir eşitsizliğinin, yoksulluğun temel nedeni dünya sermayesini elinde bulunduran ülkelerin uyguladığı politikalardan kaynaklanmaktadır.

Biz emekçiler, ezilenler olarak bu politikalara hayır diyoruz

Erdoğan’nın başkanlık hayallerine hayır diyen bizler, Erdoğan’ın kendini dünyanın sahibi ilan edenlerin maşalığını yapmasına ve sömürü çarkı yürüsün diye Ortadoğu’da hiç bitmeyen savaşların sorumlusu olmasına da karşı direniyoruz. Her fırsatta mazlumdan yana olduğunu söyleyen Erdoğan ne Türkiye halkına saldırmaktan ne de savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınmış göçmenleri üç kuruşa çalıştırıp, sömürülmelerine izin vermekten geri duruyor. 

G20 dünyanın en büyük ekonomilerinin toplandığı bir zirve değildir!

G20 dünyadaki savaşın, sömürü ve yoksulluğun yegane sebebi düzenin sahibi bir kaç ülkenin sömürü alanlarını artırmak için yanına aldığı bir haydutlar topluluğudur. Türkiye’nin bu toplantıda olmasının tek sebebi Erdoğan’ın Türkiye halkını gözü aç devlet ve şirketlere mal gibi pazarlaması ve Ortadoğu’da çıkarılacak her savaşta emperyalizmin en sadık işbirlikçisi olacağını göğsünü gere gere duyurmasıdır.

Bizler, emek, barış ve demokrasiden yana olanlar, emekçilere halklara karşı yeni saldırıların planlanacağı, emperyalist savaş politikalarının tartışılacağı G-20 Zirvesi’nde alınacak kararları tanımayacağımızı ilan ediyoruz ve sizleri geleceğimizi, emeğimizi çalan ve ülkemizi-bölgemizi kan gölüne çeviren bu hırsızlar çetesine karşı hep beraber karşı durmaya çağırıyoruz.

G20 Savaşların Sorumlusudur!

G20 Haydutlar Topluluğudur!

G20'nin Kararlarını Tanımayacağız!

Etiketler: SYKP Avrupa, g20, Hamburg

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler