SYKP Avrupa: Erdoğan'a karşı meydanlara!

Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'in daveti ile 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya’da olacak. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa, ''Erdoğan’a karşı meydanlara'' şiarı ile bir açıklama yaptı. Açıklamada, 28 Eylül’de Berlin’de ve 29 Eylül’de ise Köln’de gerçekleşririlecek olan merkezi protesto gösterilerine çağrı yapıldı.

SYKP Avrupa: Erdoğan'a karşı meydanlara!

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daveti le 28-29 Eylül 2018 tarihinde Almanya'ya gidecek olan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı protesto gösterileri gerçekleştirilecek. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa, ''Erdoğan'a karşı meydanlara'' şiarı ile protesto gösterilerine çağrı yapan bir açıklama yaptı. ''Faşizme karşı birleşmeyenler, faşizmin zindanlarında buluşurlar!'' cümlesiyle başlayan basın açıklamasında, ''Erdoğan’ı 28 Eylül’de devlet töreniyle karşılayacak ve 29 Eylül’de Köln’de yandaşlarıyla cami açılışında buluşturacak olan Alman devletini kınıyoruz! Göçmen ve yerli tüm işçi ve emekçileri, gençleri, kadınları faşist diktatör Erdoğan ve onu davet ederek, suçlarına ortak olan Alman devletini her alanda protesto etmeye, 28 Eylül’de Berlin’de ve 29 Eylül’de Köln’de yapılacak eylemlere kitlesel olarak katılmaya çağırıyoruz.'' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın tam metni:

Erdoğan’a karşı meydanlara!

Faşizme karşı birleşmeyenler, faşizmin zindanlarında buluşurlar!

Erdoğan, Merkel hükümetinin daveti ile 28-29 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’da olacak. Erdoğan’ın tek elden yürüttüğü politikaları sebebiyle Türkiye’nin derin ekonomik ve politik kriz yaşadığı dönemde Merkel hükümetinin Erdoğan’ı davet etmesi ve Erdoğan’ı meşrulaştırma girişimleri ne Alman kamuoyu, ne de Almanya’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlılar tarafından kabul edilemez.

Bu resmi davet Alman devletinin demokrasi, insan hakları, evrensel hukuk vb. gibi değerleri ayaklar altına alan Erdoğan’a verdiği destek, Merkel hükümetinin demokrasi ve özgürlüklerle ikiyüzlü bakışını da göstermektedir.

Göçmen ve yerli tüm işçi ve emekçileri, gençleri, kadınları faşist diktatör Erdoğan ve onu davet ederek, suçlarına ortak olan Alman devletini her alanda protesto etmeye, 28 Eylül’de Berlin’de ve 29 Eylül’de Köln’de yapılacak eylemlere kitlesel olarak katılmaya çağırıyoruz.

Avrupa’da yükselen aşırı-sağ, ırkçılık, göçmen karşıtı hareketler ve Erdoğan’la kirli ilişkilerini rahat rahat sürdürebilen sözde demokrat hükümetler birbirinden ayrı meseleler değildir.

Hambach Ormanı Direnişi’nde Alman polisinin Gezi Direnişi’ni hatırlatan şiddeti, Alman devletinin Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcileri kriminalize etme çabaları ve sembollerini yasaklaması, Erdoğan’a ekonomik-politik her türlü desteği veren Almanya’nın demokrasiyle arasındaki makası ne kadar açtığını göstermeye yeterli. Devletlerin devletlerle yaptığı kirli işbirliğini ancak halklarla halkların güçlü dayanışması bozar. 

28-29 Eylül her türlü demokratik hak ve özgürlüğün yok sayılacağı yeni bir kirli ittifak ve anlaşmaya vesile olacaktır. Erdoğan’ın ziyaretinden hemen önce Almanya’nın Türkiye’deki devlet demiryolu ihalesini 35 milyar dolara aldığını hatırlatmak, halkların demokrasi mücadelesinin ne uğruna yok sayıldığını açıkça ortaya koyuyor. Tüm bu ekonomik-politik-askeri kirli anlaşmalar sadece Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu halklarını değil, Avrupa halklarını da derinden etkileyecektir. Avrupa’nın Erdoğan’a verdiği tavizlerden güç alan Avrupa sağının daha korkusuzca saldıracağı kesindir. 

Erdoğan’ı 28 Eylül’de devlet töreniyle karşılayacak ve 29 Eylül’de Köln’de yandaşlarıyla cami açılışında buluşturacak olan Alman devletini kınıyoruz! 28 Eylül’de Berlin’de, 29 Eylül’de Köln’de Erdoğan’ı bir diktatör nasıl karşılanması gerekiyorsa öyle karşılamaya çağırıyoruz!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler