SYKP Avrupa: Erdoğan konuştukça kadınlar öldürülüyor, çocuklar evlendiriliyor

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi bugün İsviçre’nin Basel kentinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek AKP’nin son dönemdeki kadın düşmanı politikalarını ve Diyanet İşleri Başkanlığının 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği yönündeki açıklamalarını protesto etti.

SYKP Avrupa: Erdoğan konuştukça kadınlar öldürülüyor, çocuklar evlendiriliyor

Erdoğan’ın erkek ve kadını eşit görmeyen zihniyetinin kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve hak gasplarını teşvik ederek arka çıktığı belirtilen açıklamada, AKP iktidari boyunca kadınların kazanımlarının ve yaşam alanlarının daraltıldığı vurgulandı.

9 yaşında kız çocuğuna anne, 12 yaşında oğlan çocuğa baba olabilir fetvası veren Diyanet’in kapatılması ve bütçesininin kadın ve çocuklara devredilmesi savunulan açıklamanın tam metni şöyle:

Kadın düşmanı AKP iktidarı meclisten geceyarısı çıkardığı KHK’larla kadınların kazanımları olan yasaları peşpeşe gasp ediyor. Kadınları ücretli çalışma hayatından koparıp, oralara AKP yandaşı erkekleri yerleştiriyor.

2017 yılında resmi rakamlara göre 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan hala kadın erkek eşit değil diyor. O kadın erkek eşit değil dedikçe kadınlar erkekler tarafından öldürülmeye devam edecek. Kadın ölümlerinin sorumlusu bizzat cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdilerde AKP iktidarı 6284 sayılı Aileyi ve Kadınları Koruma Kanunu’nu, yani kadın hareketinin kazanımı olan kadınları ve çocukları erkek şiddetinden koruyan çocuklar ve kadınlar için çok önemli olan kanunu kaldırmayı hedeflemekte.

AKP’nin kadın ve çocuklara yönelik saldırıları bunlarla sınırlı değil. AKP’nin siyasal bir organı gibi çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı kadın ve çocuklara saldırmayı, onlara yönelik fetvalar çıkartmayı kendisine görev edinmiş durumda.

9 yaşında kız çocuğuna anne, 12 yaşında oğlan çocuğa baba olabilir fetvası veren Diyanet böyle yaparak aynı zamanda 9 yaşında kız çocukların yetişkin erkeklerle evlendirilmesinin önünü açmakta. Üstelik bu evliliklerin çocukların ailelerinin iznine gerek duyulmadan yapılmasını söylemekte.
Kız ve oğlan çocuklarının nikahını kıyacak olanlar da Diyanet’in kadrolu elemanları olan Müftüler. AKP yasalara ve toplumun itirazına rağmen Müftülerin nikah yapmasını Meclisten geçirdi.

Biz kadınlar müftülere nikah yetkisinin verilmesini meşru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Biz kadınlar AKP ve onun yan kuruluşu gibi çalışan cinsiyetçi, çocuk ve kadın düşmanı AKPye izin vermeyeceğiz.

Tıpkı geçtiğimiz yıl 12 yaşında kız çocuklarının evlenmesi için meclise getirdiği önergeyi engellediğimiz gibi engeleyeceğiz.

Kadınların, farklı inançlardan toplulukların, inançsızların ve kimi inananaların yüksek sesli itirazlarına rağmen onlardan alınan vergilerle bugün 12 bakanlıktan daha büyük bütçeye sahip olan Diyanet’in AKP tarafından neden böyle ödüllendirildiğini görüyoruz. Bunu asla kabul etmiyoruz. O bütçenin sahibi kadın ve çocuk düşmanlığı üreten Diyanet değil, emeğine el konulan kadınların bütçesidir.

Kadınların ve çocukların AKP ve Diayent’ten alacağı var. AKP ve Diyanet başta ücretli-ücretsiz kadın emeği olmak üzere çok sayıda çocuk işçinin emeğini çalıyor. Bu yetmiyormuş gibi yasaları hiçe sayan, kendisini yasaların üzerinde gören Diyanet kadın ve çocuk bedenine, kimliğine, varlığına saldırıları bizzat örgütlüyor.

Bunların hiç birini kabul etmiyoruz. Diyanet’i de kabul etmiyoruz.

AKP iktidarının yandaşı, kadın ve çocuk düşmanı Diyanet kapatılsın. Ona ayrılan devasa bütçe kadınlara ve çocuklara aktarılsın.

SYKP Avrupa Kadın Meclisi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler