SYKP Avrupa ‘Demokratik ve sosyal bir düzen’ çağrısıyla toplanıyor

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi 3. Avrupa Genel Toplantısı, “Demokratik ve sosyal bir düzen için“ sloganıyla, 25-27 Mart tarihlerinde Almanya‘da gerçekleştirilecek.

SYKP Avrupa ‘Demokratik ve sosyal bir düzen’ çağrısıyla toplanıyor

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) 3. Avrupa Genel Toplantısı, bu yıl Almanya‘nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Triberg kasabasında gerçekleştirilecek. 25-27 Mart tarihlerinde yapılacak olan toplantıya; Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, Danimarka, İsveç, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden katılımların yanı sıra, Türkiye ve Avrupa’dan konuklar da katılacak.

“Demokratik ve sosyal bir düzen için“ sloganıyla düzenlenen SYKP 3. Avrupa Genel Toplantısı, Avrupa, Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da demokratik ve sosyal bir düzen için çağrıda bulunuyor.

SYKP Eşbaşkanları Nejla Kurul ve Tuncay Yılmaz,  Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden Kenan Kalyon, parti kurucularından Mahir Sayın’ın da toplantıda yer alacağı belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşenlerinden de olan SYKP, Türkiye’de olduğu gibi Avrupa’da da örgütlenmesini sürdürüyor. Avrupa’nın çeşitli kent ve ülkelerinde örgütlenen SYKP’liler, 25-27 Mart tarihlerinde üçüncü kez Avrupa çapında toplanıyor.

Avrupa Forum’a (AF) yapılan açıklamada, toplantıda, “Dünya, Bölge ve Türkiye’de Son Siyasal Gelişmeler; HDK- HDP ve SYKP değerlendirmesi” üzerine, çeşitli konuşmacılar tarafından sunumlar olacak. SYKP’liler bu sunumlar üzerine tartışacak, görüş alışverişinde bulunacaklar.

Avrupa’da göçmen ve azınlık hakları mücadelesinin de görüşüleceği toplantıda, Kürt meselesindeki son gelişmelerin yanı sıra Artvin’deki doğa mücadelesinden, metal işçilerinin eylemlerine, kadınların özgürlük mücadelesinden Alevilerin inanç özgürlüğü mücadelesine pek çok konu tartışılacak. Toplantının başlayacağı ilk günün akşamı “Kaoston kurtuluşa Ortadoğu” başlıklı söyleşi de gerçekleştirilecek.

Toplantıda, Avrupa’daki ortak örgütlenme çalışmaları olan Demokratik Güç Birliği Platformu (DGBP), Halkaların Demokratik Kongresi (HDK) ve  Halkların Demokratik Partisi (HDP) değerlendirilecek ve SYKP’nin bu konudaki tutumu netleştirilecek.

AF’ye açıklanan toplantı gündeminde en geniş yer ayrılan başlık ise “SYKP’nin Avrupa’daki mevcut durumu ve örgütlenme perspektifi, planlaması”.

SYKP 3. Avrupa genel Toplantısı öncesi, 25 Mart sabahı toplanacak ve bir gün sürecek olan SYKP 2. Almanya Kongresi de, aynı yerde gerçekleştirilecek. Kongrede, partinin yeni Almanya Koordinasyonu da seçilecek.

Yine SYKP Avrupa Koordinasyonu tarafından AF’ye yapılan açıklamada, SYKP Avrupa Genel Toplantısına ilgi duyanların, daha geniş bilgiyi, bölgelerindeki SYKP’lilerden veya Avrupa ve ülke facebook adreslerinden edinebileceği belirtildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler