SYKP Avrupa: AABK'nın sorumlu tutumunu selamlıyoruz

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun 12 Kasım Köln Mitinginden sonra yaptığı ilk açıklamayı revize eden yeni açıklamasını selamlayan bir bildiri yayınladı.

SYKP Avrupa: AABK'nın sorumlu tutumunu selamlıyoruz

12 Kasım Köln Mitinginde yaşanan bayrak geriliminden sonra bir dizi tartışma yaşanmış, Kürt ve Alevi dinamiklerinin ortak demokrasi mücadelesini parçalamak isteyen kimi güçlerce yaşanan gerilim büyütülerek AKP karşıtı muhalefeti zayıflatacak bir tablo oluşturulmaya çalışılmıştı.

SYKP Avrupa açıklamasında AABK’nın  “nifak tohumu ekme çabalarını” boşa düşüren açıklamasını takdir ederek tüm demokrasi güçlerini AABK’nın bu tutumunu güçlendirmeye çağırıyor.

Açıklamanın tam metni şöyle:

AABK’nın sorumlu tutumunu selamlıyoruz

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) yapmış olduğu yeni açıklama demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesini yükseltmek açısından umut verici olmuştur.

12 Kasım’da AABK önderliğinde Köln’de gerçekleştirilen büyük “Demokrasi Mitingi”nin ardından, ana hedefi demokrasi güçlerinin birlikte mücadelesini, Demokratik Alevi Hareketi’nin Kürt Özgürlük Hareketi ve diğer demokrasi güçleriyle birlikte hareketini engellemek olan bir dizi girişime şahit olduk.

Yapılan kimi yanlışları eleştirmeyi aşarak tamamen bu birlikteliği bozmayı, bu tarihsel yan yana duruşta büyük emeği olan AABK yöneticilerini tasfiye etmeyi hedefleyen nifak tohumu ekme girişimi AABK’nın yaptığı yeni açıklamayla boşa düşmüştür.

AABK açıklamasında “Alevi Toplumu olarak, yürütmüş olduğumuz inanç özgürlüğü mücadelemiz ne kadar kutsal ise, hak ve yaşam mücadelesi veren tüm kimliklerin, inançların, emek sınıfının meşru hak olarak yürütmüş oldukları mücadele de bir o kadar kutsaldır….. Hassasiyetlerimizi anlayan ve kabul eden, meşru hak zemininde demokrasi mücadelesi yürüten herkesle birlikte, alanlarda beraber olmaya; ‘Bir olmaya, iri ve diri olmaya’ devam edeceğiz.” sözleriyle hem demokrasi mücadelesi anlayışını hem de birlikte mücadelede iradesini ortaya koymuş oldu.

AABK bu açıklamasıyla AKP’nin faşizm yürüyüşüne karşı demokratik mücadelenin lokomotif güçlerinden biri olduğunu bir kez daha ispatlamıştır. Aynı zamanda Alevi hareketi ile Kürt hareketinin diğer demokrasi güçleriyle aynı cephede, omuz omuza demokrasi mücadelesi vermesini engellemek isteyen ırkçı milliyetçi çevrelerin, devlet güçlerinin oyununu da boşa düşürmüştür.

Bu sorumlu açıklaması için AABK’yı bir kez daha tebrik ediyor, diğer demokrasi güçlerini de aynı sorumluluk davranmaya davet ediyoruz. Devrimci demokratik kurumlar ve bireyler de AABK’nın sorun çözmeye yönelik bu adımını ve maruz kaldığı çok yönlü saldırıyı dikkate alarak bu tutumu güçlendirecek pozisyonlar almalıdır.

AKP faşizm yürüyüşünü durduracak tek güç demokrasi güçlerinin birlikte yürütecekleri mücadeledir. Bu mücadeleyi baltalamak isteyen her girişim nesnel olarak AKP’den, diktatör Tayyip Erdoğan’dan yana davranıyor olacaktır.

Önümüzdeki günlerin daha da zorlu geçeceğinin açıkça görüldüğü bu süreçte, demokrasi güçleri olarak bu konularda daha uyanık, daha hassas, daha örgütçü ve yapıcı davranmayı mutlaka ve mutlaka becermeliyiz. Eksiklerimizle, yanlışlarımızla, zaaflarımızla yüzleşmek demokrasi mücadelemize zarar değil yarar verecektir, halklarımızın bize olan inanç ve güvenini büyütecektir.

SYKP Avrupa olarak bir kez daha AABK’yı attığı bu önemli adımdan dolayı tebrik ediyor ve Demokratik Güç Birliği’ndeki varlığını “askıya alan” kararını kaldırarak birleşik demokrasi mücadelesindeki lokomotif görevini daha da güçlü şekilde yerine getirmeye davet ediyoruz.

 

Etiketler: SYKP, AABK, SYKP Avrupa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler