SYKP Avrupa 5. Genel Toplantısını gerçekleştirdi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü 5. Genel Toplantısını 30 Mart-1 Nisan 2018 tarihlerinde Almanya’nın Tübingen şehrinde gerçekleştirdi.

SYKP Avrupa 5. Genel Toplantısını gerçekleştirdi

9-10 Haziran 2018 tarihinde yapılacak SYKP 2. Olağan Kongresi öncesi gerçekleştirilen SYKP Avrupa Genel Toplantısına Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden SYKP’liler katıldı.

Yayınlanan sonuç bildirgesinde; toplantıda Avrupa’dan Ortadoğu’ya, ABD’den Çin’e, Rusya’dan Türkiye’ye siyasal gelişmelerin değerlendirildiği belirtilerek toplantının ana temalarından birinin de SYKP Avrupa’nın geçtiğimiz yıl Ekim ayında başlattığı “Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme karşı mücadele” kampanyası olduğu vurgulandı.

Yapılan siyasal değerlendirmelerde dünya kapitalizminin ekonomik ve siyasal olarak içinde bulunduğu krizi aşamamasının da sonucu olarak egemenlerin kontrolü kaybetmemek ve karlılık oranlarını düşürmemek için daha sağ/otoriter iktidarların tercih ettiğine dikkat çekiliyor. Emperyalist kamplar arası vesayet savaşlarında, özellikle Ortadoğu’da, aradaki güçlerin erimekte olduğu vurgulanarak büyük güçlerin karşı karşıya gelme ihtimalinin daha da yükseldiğinin altı çiziliyor.

SYKP Avrupa açıklamasında; en son Afrin işgalinde yaşananların hem NATO’cu hem de Şangay işbirliği güçlerinin dertlerinin halkların özgürlüğü ve demokrasi olmadığını bir kez daha tüm açıklığıyla ortaya koyduğu belirtiliyor. ABD, Rusya ve bölge iktidarları açısından da örselenmiş, hatta mümkünse iradesi kırılmış bir Kürt Özgürlük Hareketi’nin tercih edildiği belirtilerek emperyalist-kapitalist güçlerin Türk devletinin bütün gücü ve tekniğiyle, her türlü kirli ittifaklarıyla Rojava’ya saldırmasına göz yumduğu ifade ediliyor.

Egemenlerin mevcut kaotik durumu ezilenlerin ve emekçilerin mücadele etmeden teslim olmalarını sağlayacak şekilde kullandıkları belirtilen sonuç metninde, ezilenlerin kendi kaderlerine razı olmalarını sağlamak istedikleri vurgulanırken bu sürecin sonunda nasıl bir tablonun çıkacağının tamamen bu süreçte kimin nasıl davrandığına, direnip direnmediğine, kendine güvenip güvenmediğine bağlı olduğu belirtiliyor.

Weltfrauenkonferenz (Dünya Kadın Konferansı), Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF), Avrupa Partizan ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Avrupa Örgütü’nün yazılı mesajla selamladığı SYKP Avrupa 5. Genel toplantısında yeni dönemde görev yapmak üzere Avrupa Eşsözcüleri ve Avrupa Koordinasyonu üyeleri de seçildiler.

Etiketler: SYKP, Avrupa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler