Suudiler Kaşıkçı cinayetini kabul etti

Suudi Arabistan resmi makamları, Cemal Kaşıkçı'nın konsolosluk içinde yaşanan arbede sırasında öldüğünü duyurdu. 2 Ekim salı günü İstanbul’da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giden Kaşıkçı'dan bu tarihten itibaren haber alınamamıştı.

Suudiler Kaşıkçı cinayetini kabul etti

 Suudi Arabistan resmi makamları, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk içinde yaşanan arbede sırasında öldüğünü itiraf etti. Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Konsolosluğu’nda hayatını kaybetmesiyle ilişkili olarak 18 Suudi vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı.

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim'den beri kayıp

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na geldiği sırada burada bulunan “başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği” belirtildi.

18 kişi gözaltına alındı

Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın dosya hakkındaki soruşturmasının sürdüğü ve olayla ilişkili 18 Suudinin gözaltına aldığı aktarıldı. Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölümünde parmağı olan herkesten hesap sorulacağını ve adaletin sağlanacağını duyuran savcılığın, “ulaştığı tüm gerçekleri paylaşacağı ve sorumluları adalet karşısına çıkarma” hazırlığında olduğu ifade edildi.

Kraliyet kararnamesi ile üst düzey istihbarat yöneticileri görevden alındı

Bu gece yayımlanan kraliyet kararnamesiyle, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri görevden alındı. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan üst düzey 3 istihbarat görevlisinin de görevden alındığı bilgisi paylaşıldı.

Sputnik’in haberinde, Suudi Arabistan Genel İstihbarat Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılması için Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığında bakanlık komitesi kurulmasının kararlaştırıldığı aktarıldı.

(Gazete Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler