Suudi Veliaht Prensi 27 gündür ortalıkta yok: Öldürüldüğü iddia edildi

İran'ın muhafazakar eğilimli gazetesi Keyhan, bir Arap ülkesinin üst düzey yetkilisine gönderilen rapora dayanarak verdiği haberde, 27 gündür ortalıkta görünmeyen Muhammed bin Selman’ın darbe girişiminde öldürüldüğünü iddia etti.

Suudi Veliaht Prensi 27 gündür ortalıkta yok: Öldürüldüğü iddia edildi

Suudi Arabistan'ın yönetimini fiili olarak yürüten Veliaht Muhammed bin Selman, 27 gündür ortalıkta gözükmüyor. Sputnik Haber Ajansı’nda yer alan habere göre İran'ın muhafazakâr eğilimli gazetesi Keyhan, bir Arap istihbarat servisine dayanarak, Suudi Veliaht Prensi'nin geçen ayki darbe girişiminde öldürülmüş olabileceğini iddia etti.

Adı verilmeyen bir Arap ülkesinin üst düzey yetkililerine gönderilen istihbarat raporunu gördüğünü öne süren İran'ın Keyhan gazetesi, Suudi Arabistan Veliahtı Prens Muhammed bin Selman'ın 21 Nisan'da sarayına düzenlenen saldırıda öldürülmüş olabileceğini öne sürdü.

Rapora göre saldırı sırasında Muhammed bin Selman'ın iki kurşunla vurulduğunu kaydeden gazete, nisan ayının sonlarından beri hiç ortada gözükmediğine göre Veliaht’ın ölmüş olabileceğini yazdı.

21 Nisan'da başkent Riyad'daki Suudi Kralı'nın sarayı yakınlarından şiddetli silah sesleri gelmişti. Ardından Kral Selman ile oğlu Muhammed bin Selman’ıh Riyad'da ABD'nin koruması altındaki bir hava üssünün sığınağına götürüldüğü haberleri basına yansımıştı.

'saray üzerinde uçan İHA'ya göre hareket ettiler'

Suudi yetkililer ve medya organları olayla ilgili sessizliğini korurken çelişkili haberler ve tanıklıklar su yüzüne çıktı.

Saray yakınında oturanlar darbe girişiminde bulunulduğundan, saraya saldıran askerlerin saray üzerinde uçan bir İHA'nın gönderdiği görüntüler ve istihbarata göre hareket ettiğinden söz etti.

Suudi muhalefetinin üyeleri de kara kuvvetlerinden üst düzey bir subayın kral ile veliaht prensi öldürmek için saraya baskın düzenlediğini söyledi.

Olayla ilgili videolarda sarayın çevresine çok sayıda zırhlı aracın konuşlandığı gözlendi. Ardından başkentte güvenliğin sağlanması görevini Muhammed bin Selman’ın özel muhafızları üstlendi. Saray üzerinde Muhammed bin Selman’ın özel muhafızlarının helikopterleri devriye gezerken Riyad hava sahası tüm sivil ve askeri uçuşlara kapatıldı.

Medya karşısına çıkmadan gün geçirmezken

Medyatik bir kişilik olan ve hemen her gün kamuoyunun karşısına çıkıp haber olan 33 yaşındaki Suudi Veliaht Prensi'nin darbe girişiminin yaşandığı günden beri ortalıkta gözükmemesi dikkat çekiyor.

CIA Direktörlüğünden ABD Dışişleri Bakanlığına geçen Mike Pompeo'nun 28 Nisan'da Riyad'a yaptığı ziyarette de Muhammed bin Selman medyanın karşısına çıkmadı. Pompeo'nun sadece Kral Selman ve Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'le fotoğrafları yayımlandı.

Darbe söylentisi de düşmanı da çok

21-28 Nisan aralığında yayımlanan bazı fotoğraflar Veliaht Prensi Suudi ve yabancı yetkililerle bir arada gösterdi ama bu fotoğrafların çekilme tarihi açıklanmadı.

Kral Selman'ın oğlu olan ve Haziran 2017'de 1. Veliaht pozisyonuna geldiğinden beri yolsuzlukla mücadele adı altında yüzlerce üst düzey ismi gözaltına almak dahil radikal icraatlara imza atan Muhammed bin Selman’a karşı darbe düzenleneceği dedikoduları sürekli dillendiriliyordu.

Sputnik

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler