'Suudi Arabistan'da darbe girişimi' iddiası

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Kraliyet Sarayı çevresinde silah ve patlama seslerinin geldiği belirtildi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alukas Nepils'in başını çektiği bir grubun darbe girişimi olduğu öne sürüldü.

'Suudi Arabistan'da darbe girişimi' iddiası

DHA’nın haberine göre Aktivistler tarafından, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Başkanlık Sarayı yakınlarında silah seslerinin duyulduğu görüntüler paylaşıldı. ABD medyasında yer alan haberlere göre, Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alukas Nepils’in başını çektiği bir grup darbe girişiminde bulunuyor.

Ancak Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Suudi Arabistan yetkilisi, güvenlik güçlerinin başkent Riyad'ın Huzame bölgesinde oyuncak bir insansız hava aracını düşürdüklerini açıkladı.

İsrail basınından Jerusalem Post ve sosyal medyada dolaşan kanıtlanmamış iddialara göre de başkent Riyad'da bulunan Başkanlık Sarayı içinden ve çevresinden çatışma ve ağır silah sesleri geliyor.

Hürriyet'in haberine göre, sosyal medyadaki videolarda saray çevresinden kesintisiz olarak silah sesleri geldiği duyuluyor. Yine kanıtlanmamış iddialara göre Kral Selman, saraydan çıkartılarak bir askeri üsse götürüldü.

'Saray yakınındaki drone düşürüldü'

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Suudi Arabistan yetkilisi, güvenlik güçlerinin başkent Riyad'ın Huzame bölgesinde oyuncak bir insansız hava aracını düşürdüklerini açıkladı. Bölgede Suudi Kraliyet Ailesi'nin sarayları bulunuyor.

Suudi yetkili: 'Kral sarayda değildi'

Suudi yetkili, Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud'un olay sırasında sarayda olmadığını söyledi. Yetkili, "Kral, Diriya'daki çiftliğindeydi" dedi.

Diriya da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki bir bölge. Haberi daha sonra Suudi Arabistan'ın resmi ajansı da duyurdu. Ajans ölü ya da yaralı olup olmadığı hakkında ise bilgi vermedi.

Daha sonra sosyal medyaya yüklenen bazı videolarda bir Kraliyet Sarayı'nın yanında silah sesleri duyulduğu görüldü. Fakat bu görüntülerin hiçbiri bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Riyad Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü, Huzame'de bir kontrol noktasındaki güvenlik güçlerinin verilen emirler doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler