Suruç'ta tarım işçilerinin aracını tarayan polislere "kasten yaralama" soruşturması

Aligor'da tarım işçilerini taşıyan minibüsü tarayan polisler hakkında "kasten yaralama" iddiasıyla aylar sonra soruşturma açıldı.

Suruç'ta tarım işçilerinin aracını tarayan polislere

Suruç'ta tarım işçilerini taşıyan minibüsü tarayan 18 polis hakkında "kasten yaralama" iddiasıyla aylar sonra soruşturma açıldı. Avukat Adnan Yapıcı, minibüse 69 kez ateş açıldığını belirterek, olayın "yaralama" değil, "öldürmeye teşebbüs" olduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı'nın  haberine göre, Urfa’nın Halfeti ilçesinde 18 Mayıs’ta 1 özel harekat polisinin ölümüyle sonuçlanan çatışma ile aynı saatlerde Suruç ilçesi Aligor beldesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün polisler tarafından taranmasına dair Suruç Cumhuriyet Savcılığı, aylar sonra olaya karışan 18 polis hakkında "kasten yaralama" gerekçesiyle soruşturma açtı. Polisler, otomatik silahlarla minibüsü "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle taradıklarını beyan etmiş, ancak saldırıda yaralan müştekiler emniyete verdikleri ifadelerinde polisin "dur" ihtarında bulunmadığını ve aracı rastgele taradıklarını belirtmişti.

5 kişinin yaralandığı olaya dair konuşan müşteki avukatı Adanan Yapıcı, saldırının yaralama değil, öldürme teşebbüsle yapıldığını ifade etti. Yapıcı, olay yerinde 69 mermi kovanın bulunduğunu, bunlardan 23’ünün araca isabet ettiğini belirterek, saldırının sadece bir polis tarafından yapılmış gibi lanse edilmeye çalışıldığını ifade etti.

'Yaralama değil öldürmeye yönelik'

Polislerin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş ettikleri beyanlarına müvekkillerinin verdiği ifadelerle çeliştiğine dikkati çeken Yapıcı, olayın gerçekleştiği yerde bulunan kamera kayıtlarının dosyaya eklenmesi talebinin yerine getirilmediğini kaydetti. Olaydan sonra Ankara’dan gelen polis müfettişinin işçilerden aldığı ifadeler doğrultusunda ve kaymakamlığın yürüttüğü incelemelerde 18 polis hakkında "kasten yaralama" gerekçesiyle soruşturma açılmasına izin verildiğini dile getiren Yapıcı, "Karar her ne kadar bu yönlü olsa da tüm polisler hakkında aynı işlemin yapılacağı görülmüyor. Olaya karışan tüm polislerin ifadelerine baktığımızda sanki olayı 18 kişi değil de sadece bir polisin yaptığı gibi yansıtılıyor. Olay yerinde 69’a yakın boş mermi kovanı bulundu. Bunların 23 tanesi araca isabet etmiş. Burada yaralama değil, direk öldürme teşebbüsünde bulunulmuş. Biz olayın yaralama olmadığını öldürmeye teşebbüs olduğunu söyledik" dedi.

'Üstünü örtemeyecekler'

Saldırının öldürmeye yönelik olduğunu ifade eden Yapıcı, "Polisler gelen sağlık ekiplerinin yaralıları almasına dahi izin vermiyor. Müştekilerin ifadelerinde polislerin sağlık ekiplerine ‘bırakın ölsünler’ denildiği mevcuttur. O sıra olay yerinde trafik kontrol noktası bulunmuyor. Varsa da ispatlansın. Bunları savcılıktan talep ettik. Yine olay yerine gelen sağlık ekiplerinin dinlenmesini talep ettik. Araçta bulunan herkesin ifadesi alındı. İçlerinde kimse polisin kendilerine dur ihtarında bulunduğunu söylemiyor" diye konuştu.

Yapıcı, "Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak olayın takipçisi olacağız ve üstü örtülmemesi için elimizden geleni yapacağız" diye belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler