Suruç katliamını protesto eylemlerine İstanbul ve Ankara’da polis saldırısı

Suruç katliamının 3. yıldönümünde 33 gencin katledilmesini protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyenlere İstanbul’da ve Ankara’da polis saldırdı. Polis çok sayıda eylemciyi gözaltına aldı.

Suruç katliamını protesto eylemlerine İstanbul ve Ankara’da polis saldırısı

SiyasiHaber / MA

Suruç Aileleri İnisiyatifi ve gençlik örgütlerinin çağrısıyla Suruç katliamının 3. yıldönümünde yaşamını yitiren 33 genci anmak amacıyla saat:19.00’da İstanbul, Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde kitle toplanmaya başladı. “Suruç için adalet herkes için adalet” pankartını açan ve slogan atarak Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürümek isteyen kitleye Polis sadece “Dağılın” deyip, hiç beklemeksizin gazlı, plastik mermili saldırıda bulundu.

Çok sayıda eylemci ile birlikte, gazeteci Zeynep Kuray’ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Gençlik örgütleri bir kez daha toplanma çağrısı yaptı

SGDF, Öğrenci İnisiyatifi, Dev-Güç, FKF, DGD, Anarşist Gençlik, Gençlik Komiteleri, YDG, TİP Gençliği’nin içinde bulunduğu gençlik örgütleri, saat 21.00’de anmayı gerçekleştirmek ve gözaltıları protesto etmek üzere toplanma çağrısı yaptı.

Polis, bugün saat: 18.00’de de Kadıköy, Halitağa’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy ilçe binası önünde Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin yapmak istediği oturma eylemine de izin vermemişti.

Suruç katliamını protesto eylemlerine İstanbul ve Ankara’da polis saldırısı


Ankara’da da saldırı

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapmak isteyen kitleye de Polis valiliğin izni olmadığı gerekçesiyle engel olmak için müdahale etti. Bunun üzerine slogan atmaya başlayan gruba, polis biber gazı ile müdahale etti. Polis gençleri yerlerde sürükleyerek ve fiziki şiddet uygulayarak 10’un üzerinde kişiyi gözaltına aldı.

Eylemde bulunan HDP İstanbul Musa Piroğlu’nun polisin şiddetine tepki göstermesi üzerine etrafta bulunan bir kişi Piroğlu’na saldırıda bulundu. Bunun üzerine eylemciler ve saldırıda bulunan kişi arasında arbede yaşandı. Polis, saldırganı uzaklaştırırken tepki gösteren eylemcilere ise copla müdahale etti. Bu sırada Sakarya Meydanı’ndaki esnaf da polise “Zulüm yapıyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

Grup Sakarya caddesindeki müdahalenin ardından açıklama yapmak için Meşrutiyet Caddesi'ne gitti. Ancak burada da polis müdahale ederek 3 kişiyi daha gözaltına aldı.

Polis çekim yapmak isteyen ve basın kartlarını gösteren gazetecileri de iterek çekim yapmalarını engelledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler