Suruç Katliamı davası başladı

Suruç katliamı ile ilgili açılan davanın 11'inci duruşması Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Suruç Katliamı davası başladı

Kobani’ye çocuklara oyuncak götürmek için 20 Temmuz 2015 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde bir araya gelen gençlere yönelik IŞİD bombalı saldırıda bulunmuştu. Canlı bomba saldırısında 33 kişi yaşamını yitirdi, 104 kişi yaralandı. Katliama ilişkin açılan davanın 11'inci  duruşması, Hilvan T Tipi Kapalı Cezaevi Kampusu içinde kurulan Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesinde başladı.

Duruşmaya Suruç’ta yakınlarını kaybeden aileler yanı sıra,  HDP Urfa Milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü, Diyarbakır Milletvekili Feleknaz Uca,  CHP Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık, SGDF, Sosyalist Kadın Meclisi, ESP üyeleri, HDP Urfa il ve ilçe yöneticileri katıldı. Duruşmayı Urfa Baro Başkanı  Abdullah Öncel ve Diyarbakır, İzmir ve  Van Barolarından avukatlar takip ediyor.

Görüntüler dosyaya girmişti

Önceki duruşmada olaydan 10 gün önce ve 10 gün sonra olmak üzere olay anına ilişkin 20 günlük MOBESE ve iş yeri kameralarına ait görüntüler dosyaya girmişti. Ancak bu görüntülerin 5 saatlik bir bölümü eksikti. Dosyaya giren görüntüler, saldırıyı yapan IŞİD’li Abdurrahman Alagöz’ün kimlerle iletişime geçtiği tespit edilmesi açısından önemli.

(Artı Gerçek)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler