Suruç anmasında alınan 48 kişinin gözaltı süresi uzatıldı

Suruç’ta yaşamını yitirenlerin anıldığı eylemde gözaltına alınan 54 kişiden 6’sı bırakılırken, 48 kişinin gözaltı süresi 24 saat uzatıldı

Suruç anmasında alınan 48 kişinin gözaltı süresi uzatıldı

 

Suruç’ta katledilen gençlerin İstanbul Kadıköy’de anıldığı eylemde gözaltına alınan 54 kişiden 4’ü avukat 2’si çocuk dün akşam saatlerinde emniyetteki işlemlerinin bitmesinin ardından serbest bırakıldı. Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan 48 kişinin ise savcılık kararıyla gözaltı süresi 24 saat uzatıldı.

Müvekkilleriyle görüşen Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi Eş Başkanı Ferat Boğatekin, gözaltına alınanların birçoğunun vücudunda darp izlerinin olduğunu söyledi. Boğatekin, polisin müvekillerini darbederek gözaltına aldığını ve gözaltı aracında 4 saat ters kelepçe ile bekletildiklerini söyledi.

 

İfade işlemleri ters kelepçe

Gözaltında olanların “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununu muhalefet”, “Görevi Yaptırmamak İçin Direnme ve Polise Mukavemet” ve “TCK’nin 151 maddesi uyarınca Mala Zarar Verme” gerekçesiyle ifade verdiklerini belirten Boğatekin, müvekkillerin ifade işlemlerine ters kelepçe ile getirip götürüldüğü aktardı. Gözaltı süresinin 24 saat uzatıldığını dile getiren Boğatekin, darp raporlarıyla birlikte suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

 

İHD: Hakları ihlal edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü ve toplanma ve gösteri hakkının da ihlal edildiğine dikkat çekti. İHD’nin açıklamasında gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istenilerek şöyle denildi: “20 Temmuz 2015 günü, Kobane’li çocuklara oyuncak götürmek için yola çıkanlara yönelik katliamın 5. yıl dönümünde, katliamda yaşamını yitiren 33 ‘düş yolcusu’nu anmak ve adalet talebini gündemleştirmek için yapılmak istenen anma etkinlikleri emniyet güçleri tarafından engellenmiş, katılımcılar şiddet ve işkence edilerek gözaltına alınmıştır. Suruç Katliamı’nın anılmasına yönelik bu tahammülsüzlük; katliamlarla yüzleşme cesareti gösteremeyenlerin, toplumsal hafızayı ve katliamla tarihe düşülmüş kara lekeyi silemeyecekleri, bütün gizleme çabalarına rağmen gerçeklerin illa ortaya çıkacağı ve adalet taleplerini susturamayacakları gerçeğiyle sıkışarak içine düştükleri aczi göstermektedir.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler