Suriyeli sığınmacıların yarısına yakını okula gidemiyor

CHP Milletvekili Gürer Türkiye'de sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların eğitim çağındaki çocuklarının eğitim sorununu TBMM gündemine taşıdı.

Suriyeli sığınmacıların yarısına yakını okula gidemiyor

Eğitim çağındaki 1 milyon 47 bin 536 Suriyeli sığınmacıdan, 651 bininin okula erişimi sağlandığı bildirildi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Türkiye'de sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların eğitim çağındaki çocuklarının eğitim sorununu TBMM gündemine taşıdı.

Soru önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de eğitim çağındaki 1 milyon 47 bin 536 Suriyeli sığınmacıdan, 651 bininin okula erişiminin sağlandığını bildirdi. Öte yandan Bakan Selçuk, Suriyeli sığınmacıların 19 ildeki 223 geçici eğitim merkezinde eğitim gördüğünü açıkladı.

Gürer, önergesinde şu soruları yöneltti:

"2018-2019 eğitim yılında okula giden Suriyeli öğrenci sayısı illere göre dağılımlı kız erkek ayrı ayrı kaç kişidir? Suriyeli öğretmen sayısı kaçtır? Suriyeli öğrencilerden oluşan okul sayısı kaçtır?

"Okullarda öğrencilere psikolojik eğitim verilmekte midir? Okula devam yaşında olup okulla buluşmayan Suriyeli çocuk sayısı kaçtır Okula başlayıp eğitimini bırakan Suriyeli sayısı kaçtır?"

500 rehberlik danışmanı hizmet veriyor

Önergeyi yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,

"2018-2019 eğitim öğretim yılında e-okul ve Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi (YÖBİS) kayıtlı Suriyeli öğrenci sayısı iller bazında toplam 632.888'dir.

"Ekim ayı itibariyle Suriyeli gönüllü eğitici sayısı 12 bin 663'tür. Ülkemizde 19 ilde 223 geçici eğitim merkezinde Suriyeli öğrenciler eğitim görmektedir" dedi.

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunu Destekleme Projesi (PICTES) kapsamında, geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilere yönelik rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinin de yürütüldüğünü belirten Bakan Selçuk,

"Projenin yürütüldüğü 23 ilde, 500 rehberlik danışmanı hizmet vermektedir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün Eylül 2018 verilerine göre 1 milyon 47 bin 536 eğitim çağında (5-17 yaş) Suriyeli bulunmaktadır. Bu öğrencilerin e-okul, YÖBİS ve açık okullar olmak üzere toplam 651 bin 842'sinin okula erişimi sağlanmıştır" açıklamasını yaptı.

"Tüm çocuklar için en iyi eğitim"

Öte yandan CHP'li Gürer yaptığı açıklamada, "Ülkelerinde sorunların aşılıp yurtlarına geri dönmeleri sürecine kadar doğal olarak çocuklarının eğitimi önemli. Onların sorunları ve özellikle eğitimleri önemlidir. Ülkemizde eğitimde yaşanan sorunların yanında göçmen çocukları sorunu da ayrı bir konu başlığıdır. Bu sorun da aşılmalı ve eğitim olanağı ülkemizde tüm çocuklarımız için en iyi şekilde sağlanmalıdır" dedi. 

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler