Suriyeli göçmenler insanlık dışı şartlarda yaşıyorlar

Suriyeli göçmenler insanlık dışı şartlarda yaşıyorlar

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) hazırlamış olduğu Suriye raporunda, Suriye’den komşu ülkelere göç edenlerin sayısının 4 milyonu aştığını belirtti. UNHCR, 7 milyon 600 bin kişinin ise Suriye içinde göç ettiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başkanı Antonio Guterres hazırladığı bir raporda Suriye’de yaşanan kaos ortamından dolayı yurtlarını terk eden ve komşu ülkelere sığınan kişilerin 2015 yılında 4 milyon 270 bin kişiye ulaştığını açıkladı. Guterres, savaş ve ekonomik nedenler sonucu Suriye’den göç edenlerin bir milyon 800 bininin Türkiye ve çoğunluğunun ise Lübnan, Mısır, Ürdün ve Irak’a sığındıkları belirtiliyor.

Guterres, son 4 yıl içerisinde 270 bin Suriyelinin Avrupa’ya gitmek için başvurduğu, Suriye içinde yaşam alanlarını terk eden ve daha güvenilir buldukları diğer Suriye kentlerine dağılan kişilerin sayısının 7 milyon 600 bin geçtiğini kaydetti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği başkanı Guterres’in açıklamasında, 630 bin Suriyeli mültecinin Ürdün’de kötü şartlarda yaşadığı, Lübnan’da bir milyon 173 bin Suriyeli mültecinin yarısında fazlası kötü şarlar altında yaşadığı günlük 3, 3 buçuk dolarla geçimlerini sağlamaya çalıştıkları ve başlarını koyacakları bir yerin olmadığı belirtiliyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler