Suriyeli Aşiretler toplantısı Samandağ’dan Reyhanlı’ya mı çekildi?

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi adı altında Türkiye’nin desteğiyle bir oluşuma giden Suriyeli Sünni grupların toplantılarını Samandağ ilçesinde yapacakları açıklanmış ve bu karar Samandağ halkı tarafından büyük bir tepkiyle karşılanmıştı. Oluşumun Başkanı Raco, toplantılarını Reyhanlı’da yapacaklarını söyledi.

Suriyeli Aşiretler toplantısı Samandağ’dan Reyhanlı’ya mı çekildi?

Türkiye’nin desteklediği Sünni grupların katılımıyla oluşturulan Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi, 11-12 Aralık tarihlerinde İstanbul’da yaptığı toplantıda, bir sonraki toplantılarını Samandağ’da yapacaklarını, burada bir de çalışma ofisi açacaklarını açıklamıştı. “Meclis”in başkanı olan Rafi Ukla Raco, ayrıca PYD, Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah’a karşı savaşmak üzere bir ordu kurduklarını söylemişti.

Bunun üzerine nüfusunun büyük çoğunluğu Arap Alevi olan Samandağ’ın neredeyse tüm siyasi partileri ve kitle örgütleri “Meclis”in bu kararına karşı topluca tepki gösterdi ve bunun bir provokasyon olduğunu ileri sürdü. Hatay Valiliği ile Samandağ Kaymakamlığı’nın böyle bir girişime izin vermeyeceklerini resmi ve yazılı olarak açıklamasını talep ettiler. Hatay SYKP İl Örgütü de bir açıklama yaparak Samandağ halkı olarak bu toplantının yapılmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Hatay Valisi’nin sözlü olarak bu girişime izin vermeyeceklerini söylediği, ancak yazılı bir açıklama yapmaktan kaçındığı öğrenildi.

Raco: Önce Hatay’da sonra Suriye’de toplanacağız

Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Meclisi Başkanı Rafi Ukla Raco, AA muhabirine verdiği demeçte, İstanbul’daki ilk kurultaylarının başarıyla sonuçlandığını belirterek, "Kurultay sonunda bir takım kararlar almıştık. Bu kararları hayata geçirmek için Reyhanlı'da ilk adımı atacağız." dedi.

İkinci toplantıyı önümüzdeki hafta Hatay'da yapacaklarını aktaran Raco, "İlk kurultay başarıyla sonuçlanmıştı. Kurultay sonunda bir takım kararlar almıştık. Bu kararları hayata geçirmek için Reyhanlı'da ilk adımı atacağız. Toplantıya aşiret temsilcileri, muhalif siyasetçiler ve askerler katılacak. Burada çeşitli konular ele alınacak" ifadesini kullandı.

Bir sonraki toplantının Suriye'de olacağını haber veren Raco, çeşitli temsilcilerle görüşüp ofis açmak için hazırlıklara başlayacaklarını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler