Suriye Kamışlı'da ABD Rusya'yla it dalaşında

VİDEO HABER - 18 Haziran’da Amerikan askeri konvoyu Rus askeri polisinin BT80 zırhlı aracını daire içine alıp ilerlemesini engellemeye çalışmıştı. Bugün Amerikan askeri konvoyu Kamışlı’da bir Arap köyü olan Faris’te halkın lastik yakıp yolu kapatmasıyla durduruldu. Göstericiler “Kahrolsun Amerika!” sloganları eşliğinde ABD bayrağını yaktı.

Suriye Kamışlı'da ABD Rusya'yla it dalaşında

SiyasiHaber

Kamışlı'nın Kahtariye Bölgesi'nde Faris Köyü halkı Amerikan askeri konvoyunun geçişini yolda lastikler yakarak engelledi. Göstericiler konvoyun geçişine izin vermezken Amerika bayrağını da yaktı.

kamışlı

Amerikan askeri konvoyunun geçişinin engellendiği Faris bir Arap köyü.  Halk “Kahrolsun Amerika!” sloganları eşliğinde ABD bayrağını yakıyor.

kamışlı1

18 Nisan’da da Kamışlı Bölgesi’nde ABD askeri konvoyu devriye gezerken karşılaştıkları Rus Askeri Polisi’nin BT80 zırhlı aracını daire içine alıp ilerlemesini engellemeye çalışmıştı. Suriye Resmi Haber Ajansı’nın bugün yayımladığı Faris Köyü halkının Amerikan askeri konvoyunu engelleme görüntüleri, ABD askeri konvoyunun Rus askeri polisinin zırhlı aracının engellemesi girişimine karşı bir misilleme olarak görünüyor.

Trump’ın Suriye’den ani çekilme kararı Rusya’ya alan açmıştı

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl Trump Suriye’den çekilme kararı alarak Türkiye’nin Rojava Bölgesi’ne bir askeri operasyon düzenlemesinin önünü açmıştı. Bu gelişmeyi fırsat bilen Türkiye bir askeri harekat başlatarak Serakaniye (Resulayn) Gri Spi (Tel Abyad) arasını ele geçirmişti. Türk Ordusu’nun operasyonunun genişleme eğilimi göstermesi üzerine Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Suriye yönetimi ile görüşerek Suriye Ordusu’nun Kuzey Suriye sınırlarında konuşlanmasına onay vermiş, ardından Suriye Ordusu Gri Spi’nin batısındaki Kobani’de ve Serakaniye’nin doğusundaki sınır hattında konumlanmıştı. Suriye Ordusu’nun konumlanmasına paralel olarak Rus askeri polisi de bu bölgelerde devriye gezmeye başlamıştı.

Trump’ın Suriye’den ani çekilme kararı ABD’deki birçok gözlemci tarafından ABD’nin müttefiklerini sattığı şeklinde yorumlanmış, Trump’ın Pentagon’dan da yeterli desteği alamaması “Suriye’den çekilme kararı”nı güncellemeyi zorunlu kılmış, ABD yetkilileri Suriye’nin doğusundaki zengin petrol yataklarının varlığı nedeniyle Suriye’de kalmaya devam edeceklerini açıklamaya başlamışlardı.

Trump’ın ani çekilme kararı, Suriye Ordusu’nun Kobani ve Resulayn’ın doğusunda Rus askeri polisinin korumasında konuşlanması Doğu Suriye’de ABD’nin pozisyon kaybetmesine neden olurken Rusya önemli bir avantaj ele geçirmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler