Suriye anlaşmalarının detayları sızdı

Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in pazartesi günkü görüşmesinde ele alınacak Suriye anlaşmasının ayrıntılarını yazdı.

Suriye anlaşmalarının detayları sızdı

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pazartesi günü Helsinki’de yapacağı ikili görüşmede, Suriye konusunda bir ‘büyük anlaşma’nın görüşüleceği belirtiliyor. Washington Post gazetesi, masadaki anlaşmanın ayrıntılarını yazdı. Makaleyi kaleme alan Josh Rogin, söz konusu anlaşmanın Amerikan yönetiminde yetkililer arasında sert tartışmalara yol açtığını belirtti.

Habere göre, masadaki anlaşmanın ayrıntıları şöyle:

Anlaşmanın önceliği, Suriye’de şiddete son verilmesi, böylece mültecilerin dönüşünün ve siyasi bir sürecin başlaması olacak.

‘Suriye’den bir an evvel çekilme’ niyetini ilan etmiş olan Trump, bu anlaşmayla ülkenin kuzeydoğusundaki yaklaşık 2 bin 200 Amerikan askerini çekecek.

Bölgedeki Amerikan askerlerinin çekilmesiyle, bugüne dek ABD’den destek alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Beşar Esad yönetimi ve Rusya ile birlikte çalışmaya teşvik edilecek.

Rusya ABD’nin çekilmesi karşılığında, Suriye’nin Ürdün ve İsrail sınırlarındaki İran varlığını sınırlandıracak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler