Suriye: ABD savaş suçu işledi

Şam yönetimi, ABD'nin dün gece Deyrül Zor'da düzenlediği saldırıyı 'savaş suçu' olarak niteledi. Açıklamada, ABD'nin 'SDG'ye saldırdıkları' gerekçesiyle vurduğu hükümet yanlısı güçlerin IŞİD'le savaştığı savunuldu.

Suriye: ABD savaş suçu işledi

Suriye yönetimi, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun dün ülkenin doğusunda düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı. ABD, ‘Suriye Demokratik Güçleri’ne saldıran rejim yanlısı güçlerin vurulduğunu’ açıklamışken, Şam yönetimi Washington’ı IŞİD’i koruma, katliam yapmak ve savaş suçu işlemekle suçladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler’e bir mektup yoluyla yaptığı açıklamada uluslararası koalisyonun Deyrül Zor’da ‘barbarca bir saldırganlık’ sergilediği ve IŞİD’in korunduğu öne sürüldü; ABD’nin ‘SDG’ye saldırdığını’ açıkladığı güçlerin esasında IŞİD’le savaşmakta olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen bu saldırgan politika çerçevesinde, ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon 8 Şubat günü, koalisyon ve onun milislerinin korumasında Deyrül Zor’un kuzeydoğu kırsalındaki Khasham ve al-Tabiya köyleri arasındaki bölgede hâlâ varlık gösteren IŞİD’le savaşmakta olan Suriye halk güçlerine gaddarca bir katliam yaptı.”

Bakanlığın BM Genel Sekreteri ile Güvenlik Konseyi Başkanı’na gönderdiği mektupta, Amerikan uçaklarının  hava saldırısında onlarca kişinin öldüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Savaş suçu, insanlığa karşı suç ve teröre doğrudan destek anlamına gelen bu yeni saldırganlık, ABD’nin Suriye’nin egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve halkının bütünlüğüne karşı niyetlerini teyit ediyor, ABD’nin terörle mücadele bahanesiyle Suriye’de yasadışı üsler kurmak istediğini gösteriyor.”

Suriye Dışişleri, ABD’nin ülkede asker bulundurmaya devam etme niyetini ‘yasadışı’ diye niteleyip, bu durumun ‘IŞİD’e yasadışı milislere desteğin süreceği’ anlamına geldiği de savunuldu. Mektupta, BM Güvenlik Konseyi’ne katliamı kınama çağrısı yapıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler