Sur'da yardım ve dayanışma seferberliği

53 gündür sokağa çıkma yasağı ve polis abluklası altında yaşamaya çalışan Sur halkı için Sur Belediyesi'nde dayanışma ağı örülüyor.

Sur'da yardım ve dayanışma seferberliği

SİYASİHABER - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 53 gündür devam eden sokağa çıkma yasakları altında evleri yıkılan ya da çatışmalardan dolayı göç etmeye mecbur kalan aileler yardım alabilmek için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine başvuruyor. Sur Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, şimdiye kadar Sur'u terkeden aile sayısı yaklaşık 2500 iken, yardım talebiyle belediyeye 3500 aile başvuruda bulundu. Maddi durumu el vermediği için çatışmanın içinde yaşamak zorunda kalan ailelere battaniye, gıda, kilim vb temel ihtiyaçlar ulaştırılmaya çalışılıyor. Evsiz kalan aileler için ise kalacak yer temin edilmeye çalışılıyor.

Yaşanan savaş sürecinden en çok etkilenenlerden olan çocuklar için ise özyönetim ilan edilen mahallelerde atölye çalışmaları başlatıldı. Çocukların yaşanan çatışma ortamında psikolojilerinin bozulduğunu vurgulayan İskenderpaşa mahallesi sakinleri, savaş ortamından etkilenen çocuklar için resim, oyun ve fotoğraf atölyesi düzenliyor. Dicle Fırat Kültür Merkezi Tiyatro Grubunun dayanışmasıyla organize edilen etkinlik çocuklar tarafından büyük bir ilgi gördü. Dicle Fırat Kültür Merkezi Tiyatro Grubu, bugün Sur ablukası sırasında mağdur olan çocuklarla bir araya geldi. Sınıf öğretmeni ve tiyatrocu Rabiya Heybetoğlu, çocukların oyun hamuruyla ev yapma önerisine çocuklardan birinin "Bizim evimiz yıkıldı, oyun hamurundan ev mi yapacağız!" dediğini belirtti. 

Sur içinde haber takibinde olan DİHA ve SiyasiHaber çalışanı özgür basın emekçileri ise Sur'lu çocuklarla oyun oynadı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler