Sur’da tarihi yapıları “teröristler” tahrip etmiş!

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, hendekler kazıldığı gerekçesiyle başlayan operasyonlar esnasında tarihi eserlerin kimler eliyle tahrip edildiği tartışması bitecek gibi görünmüyor.

Sur’da tarihi yapıları “teröristler” tahrip etmiş!

 

SiyasiHaber

2015 yılının 11 Aralık günü ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan, yüzlerce kişinin ölümüne neden operasyonlar ve çatışmalar 9 Mart 2016 tarihine kadar devam etmiş, bu esnada birçok tarihi eser de tahrip olmuştu.

Vakıflar Genel Müdür Vekili Burhan Ersoy, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde zarar gören vakıf kültür varlıklarından olan Hüsrev Paşa Camii ile Ermeni Katolik Kilisesi’nin restorasyonunun tamamlandığı açıkladı.

Osmanlı idaresinin Diyarbakır’daki ikinci valisi Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından 1521-1531 yılları arasında yaptırılan Hüsrev Paşa Camii’ndeki medrese odalarının, kervansaray kısımlarının “terör” olayları sırasında kullanılamaz hale geldiğine dikkati çeken Ersoy, caminin onarımının tamamlandığını ifade etti. Ersoy, 18. yüzyılda yapılan Ermeni Katolik Kilisesi’nin ise bir Osmanlı dönemi eseri olduğunu vurguladı. “Terör” olaylarında kilise içinde meydana gelen patlamada, mukarnas ve alçı işlemelerin yok olduğunu, kilise iç cephelerinin ağır hasar gördüğünü anlatan Ersoy, “2016’da Genel Müdürlüğümüzce restorasyonuna başlanan yapıda çalışmalar tamamlandı. Terör saldırıları nedeniyle zarar görmüş Genel Müdürlüğümüz mülkiyetindeki tüm eserlerimizin restorasyonu tamamlanmıştır. Vakıf eserlerimizi korumak ve onları gelecek nesillere aktarmak için gayret etmeyi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Olaylar esnasında sosyal medyada yaygınca paylaşılan videolar Ersoy’un, tarihi eserlerin “terör saldırıları nedeniyle” tahrip edildiği iddiasını destekler nitelikte değil.  Hatta tam tersi bir izlenim veriyor.

Hüsrev Paşa Camii’nin hemen yanında ateş eden bir tankın görüntüsü olaylar esnasında yaygınca paylaşılmıştı. Bu video Camii’de gerçekleşen tahribatın güvenlik güçlerince yapıldığı kuşkusunu uyandırıyor.

Olaylar cereyan ederken Mezapotamya Ermeni Derneği Başkanı Aras Karagözyan Ermeni soykırımının 100’üncü yılında 1915 olaylarının manzarasıyla tekrar karşı karşıyla kaldıklarını, güvenlik güçlerinin “Hepiniz Ermenisiniz!”, “Ermeniler sizinle gurur duyuyor!” anonsları eşliğinde operasyonları gerçekleştirdiğini belirtmiş, bu anlayışın halkın arasına fitne sokmak olduğunu söylemişti.

Operasyonlar esnasında güvenlik güçlerinin Ermenileri aşağılayıcı bu türden anonsları sosyal medyada da yaygınca paylaşılmıştı.

O günlerde medyada yer alan yayımladığımız iki video, Vakıflar Genel Müdürü Vekili Ersoy’un iddialarını bütünüyle yalanlar nitelikte.

Görüntülere yansımış hakikatlere rağmen devlet ve onun kurumları bildiklerini söylemeye devam ediyor: Sur’daki tarihi yapıları “teröristler” tahrip etmiş!

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler