Süperpak işçileri 2 aydır grevde: ‘Kötü gidişatın faturası da işçilere kesiliyor’

İzmir, Karaman ve Antep’te Selülöz-İş Sendikası üyesi olan Süperpak işçilerinin grevi 2 ayı geride bıraktı. Sayıları 250 civarında olan işçiler, hakları için mücadele ettiklerini belirterek “Taleplerimiz karşılanana kadar greve devam” diyor.

Süperpak işçileri 2 aydır grevde: ‘Kötü gidişatın faturası da işçilere kesiliyor’

Avusturya merkezli Mayr-Melnhof Packaging Şirketine ait MM Süperpak Ambalaj’ın İzmir, Karaman ve Antep fabrikalarında 20 Haziran’da üretim durduran işçiler 62 gündür grevde.

Grevin ardından lokavt ilan edilen fabrikadaki işçiler, grevlerini kararlılıkla sürdürüyor.

‘Grevimiz taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek’

Evrensel’den Metehan Ud’a konuşan İşyeri Baştemsilcisi İsmail Güderoğlu, “Patronumuz bizi greve itti. 3 fabrikada da mücadeleci bir şekilde grevimize devam ediyoruz. Grevimizin ilk günkü gibi heyecanla devam etmesinden kaynaklı bayram bizi etkilemedi. Bayramdan sonra da grevimiz taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek. Ailelerimiz akıllarında soru işaretleri de olsa mücadelemizde sonumuza kadar yanında ve bizim asıl destekçilerimiz onlar” dedi.

İşverenin masaya oturmamasına da değinen Güderoğlu, şöyle devam etti:

“Süperpak yönetimi ekonomideki kötü gidişatı öngörmüş olmalı ki bizimle masaya oturmak istemiyor. Ülke ekonomisinin ne şekilde ilerleyeceğini öğrenmeye çalışıyor. Hükümetin ekonomideki politikası bizleri de etkiledi. Bu kötü gidişattan da ancak ülkenin kendi markalarını üretmesi ile çözüm sağlanabilir. İşçilerin örgütsüz olması, kötü gidişatın faturasının bizlere kesilmesine sebep oluyor ama yine de patronlar teşviklerle ayakta tutulmaya çalışılıyor.”

‘Kötü gidişatın faturası da işçilere kesiliyor’

İşyeri Temsilcisi Ramazan Karadağ da işverenin adım atana kadar greve devam edeceklerini vurgulayarak, “Maddi sıkıntılar yaşıyoruz hem kendi aramızda hem de dışarıdan gelen desteklerle çözmeye çalışıyoruz” dedi.

“Çalışırken bu birliği sağlayamıyorduk ama grev alanında bu birliğin sağlanabildiğini gördük” diyen Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Süperpak yönetiminin bu ekonomik durumu değerlendirdiğini düşünüyorum açıkçası. Bu süreci işçilere maaş ödemeden geçirme planları yapmış olabilir. Ekonomideki durum da ancak dışa bağımlılığın son bulması ile düzelir. Bizlerin dolar kasalarımız yok ama bu pazarı ve alım gücümüzü etkiliyor. Patronlar zaten zam yapmıyor bir taraftan da enflasyon yükseliyor. Bu da sefaleti daha da büyütüyor.”

Leyla Erpolat da grev boyunca dayanışmayı ve işçilerin gücünü öğrendiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim aldığımız her şeyin günden güne fiyatı artıyor. Bizim de grevimizin bir sebebi de bu, bizim zam alamamamız. Ülkedeki ekonomik durum daha da kötüye gidiyor. Bu da yönetimden kaynaklı. Özelleştirmelerle üretimden çekildik. Dışarıya bağımlı hale getirildik tamamen. Bütün üretim maddeleri yurt dışından dolarla geldiği için bu ülkelerin bize yaptırım gücünü de verdi. Bu da kendi kendimize yetecek bir ekonomiden geçiyor.

“Kötü gidişatın faturası da işçilere asgari ücret dayatması ile kesiliyor, işçilerin elindeki maaş vergilerle hiç ediliyor. Grevde biz de öğrendik ancak bu gidişattan çıkış hak arama, mücadele ile sağlanır. Ben eminim ki bu bir gün bütün işçiler bu şekilde düşünecek. Korku ile bir yere varılmıyor, işçiler de birbirinden görerek öğrenecek.”

Ne olmuştu?

Şirket temsilcileri ile Türk-İş’e bağlı Selülöz-İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine 250 civarında işçi grev kararı almıştı.

26 Ocak’ta başlayan 2 yıllık toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde, sendikanın maaşlardaki net 380 TL (ortalama yüzde 23) zam ve sosyal haklardaki iyileştirme talebine karşı Süperpak yönetimi siparişlerdeki düşüklüğü gerekçe göstererek yüzde sıfır zam dayatmasında bulunmuştu.

Grevin ardından lokavt ilan eden Süperpak yönetimi, sendikanın yaptığı çağrılara rağmen sözleşme masasına oturmaya yanaşmıyor.

Etiketler: Süperpak, Grev

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler