Şule Çet Davası: İki sanığın tutukluluğuna devam edilecek

Şule Çet’in katledilmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. İki sanığın tutukluluğunun devamına karar verildi. Mahkeme 10 Temmuz'a ertelendi.

Şule Çet Davası: İki sanığın tutukluluğuna devam edilecek

Şule Çet’in katledilmesine ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşma başlamadan önce İstanbul Barosu’ndan gelen avukatlar salona alınmazken salonda bulunan avukatların ısrarları sonucu mahkeme başkanı dışarıda kalan avukatların alınması talimatını verdi. Başkanın kararını kolluk kuvvetleri uygulamadığı için kadın avukatlar kapıyı “Erkek adalet değil gerçek adalet” diye yumruklamaya başlayınca salona alındı.

Adliye koridorlarında "Şule için adalet" sloganı yankılandı.

Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım, olay günü çekilen videoları gösterdi, "Savcılık aşamasında bu görüntüler kayboldu. Bu videolar basına sızdı. Şule elinde içki şişesi ile göründü, diye yayıldı. Nasıl ki bekareti sorgulanıp yanılgı yaratılıyorsa yine aynı şeyi yapılıyor" dedi.

Avukat, cinayet öncesi ve sonrasına dair görüntüleri gösterdi ve şunları söyledi: "Koltukların yerleri değiştirilmiş. Şule'nin intihar ettiği söylenen cam olay öncesinde sonuna kadar açık. Olay öncesinde perdeler açıkken, görüntüler de olay sonrasında perdelerin kapalı olduğu görülüyor. Şule'ye zarar verdikleri için perdeleri kapattılar. Şule'nin kendini attığı söylediği yer ise fizik kurallarına aykırı. Şule öldüğünde Çağatay Aksu'nun da Şule ile aynı yerde olduğu telefon sinyallerinden anlaşılıyor. Videolarla baz istasyonlarının sinyallerini karşılaştırdığımızda ise Berk Akand'ın da olay anında  iddia ettiği gibi uyumadığı görülüyor. İçki içtikleri bardakları yıkadılar. Zaten bunu itiraf ettiler. Şule'nin kullandığını iddia ettikleri hap ne evinde ne de çantasında çıktı. Bu hap uyku etkisi yaratıyor. Bu ilacı Şule kendi mi aldı? Bunu da tartışalım. Şule'nin psikolojisinin olduğu bozuk olduğunu sürekli vurguluyor. Babasının sürekli para yollamadığını söylüyorlar ama hangi öğrenci babası para yollamadı diye intihar etti."

Sanıkların avukatı Levent Ekmen, Şule Çet ailesinin avukatının cinayeti açığa çıkaran konuşması karşısında "Baz istasyonlarının sinyalleri rüzgarla değişebilir" dedi.  Şule'nin aldığı ilacı intiharı tetiklediğini öne süren Ekmen, kadınların davayı takip etmesinden duyduğu rahatsızlığa da "Bu baskıya rağmen savunma yapmaya çalışıyoruz" sözleriyle dile getirdi.

Sanık Berk Akand'ın avukatları İskender Fatih Balkıç ve Paşa Büyükkayaer, Avukat Yıldırım'ın gösterdiği delilleri reddetti.

Sanıklar, Şule'nin babasına da "Kızına sahip çıksaydın" diye bağırdı. Sanık Çağatay Aksu, avukat Umur Yıldırım'a "Yalan söylüyorsunuz" diye bağırdı. Avukatlar, "Şule'ye tecavüz mü etmeniz gerekiyordu" diye yanıt verdi.   

Sanık yakınları, avukatlar üzerinde "alkışlar"la baskı kurmaya çalıştı.

Çet ailesinin avukatı Onur Katar'ın konuştuğu sırada sanık avukatları "Burası kadın programı değil" dedi. Kadın avukatlar da "Kadın mücadelesini sizden öğrenmeyeceğiz" diyerek tepki gösterdi.

Avukat Onur Katar, Mersin Üniversitesi'nin adli tıp raporunu göstererek iddilarının bilimsel olduğunu söyledi. Bir sonraki duruşmada raporu hazırlayan akademisyenleri duruşmaya getireceklerini söyleyen Avukat Katar, "Onların adli tıp uzmanlarından Mehmet Nuri Aydın ise raporda 'o saate dışarıda olan kadının başına her şey gelmesine razıdır' yazıyor. Mehmet Nuri Aydın daha önce alkollü araç kullanmaktan meslekten 8 ay çıkarılma cezası almış. Şule'nin dövmesi konuşuluyor ama bedenindeki izler konuşulmuyor. Şule'nin tırnak aralarında bulunan DNA'ların iki ayrı erkeğe ait olduğu raporda yazıyor. Bunlar tokalaşma ile bulaşmaz. Anal bölgede ısırık ve tükürük bulunuyor. Bu tokalaşma ile olmaz. Tecavüz ettiniz. Her şey planlı olarak yapılmış" dedi.

Çet ailesinin avukatı Ferhat Gebeş de, Şule'nin pencereden atıldığını belgeleri ile anlattı. Erciyes Üniversitesi adli tıp raporunu sunan Gebeş şunları söyledi: "Çağatay Aksu'nun Şule'nin düştüğünü söylediği bölüme bakalım. Olayın sanığın ifade ettiği gibi olmadığı raporda yazıyor.  Ayakkabısı Şule'den önceden düşüyor ve bir ayakkabısının bağcığı açık. Ayakkabının altında Şule'nin kafatası parçackları var. Yani ayakkabu sonradan atılmış. İnsan önce ayakkabısını atıp sonra kendini atmaz. Bunu adli tıp raporu da söylüyor.  Ve Şule'nin ayağında tek çorap var, diğer çorap nerede?"

Bugünkü duruşmada Şule'nin arkadaşları da isimleri gizli kalmak kaydıyla konuştu.

Tanıklardan biri şöyle konuştu: "Şule ile aynı yurtta kalıyorduk. Şule'nin inthar edebilme ihtimali sıfır. Hayat doluydu., planları vardı.  İşten çıkartıldığını ve parasının ödenmediğini söyledi. Bir gün beni aradı, parasının yetmediğini söyledi. 'Çağatay beni rahatsız ediyor' bir keresinde. Ben de 'sabır' dilemiştim. Bunları işten çıkarıldığı zaman söylemişti. Olaydan 1-2 hafta önceydi.  Şule benim uzun zamandır arkadaşım. Onunla iletişimimiz hiç bitmedi.  Sanık avukatların iddia ettiği 'Yolun sonu görünüyor' türküsünün paylaşmasının intiharla ilgisi yok. Şule ile biz o şarkıyı çok severdik."

Sanık avukatı Levent Ekmen, Şule'nin okul durumunu sordu ve tanık ise Şule'nin derslerinin iyi olduğunu söyledi.

Çet ailesinin avukatlarından Mehmet Baran Selanik, sanık Çağatay Aksu'nın Şule'nin babasına yönelik sözlerinin zapta geçirilmesini istedi. Avukat Selanik, "Bu dosya da 'O saate ne işi vardı' diyenlere inat 'Sokakta özgürce dolaşacağız' diyen kadınların dosyası oldu" dedi.

Avkat Evin Konuk, kadın cinayetlerine dikkat çekti, "Kadınlar bu cinayetlerine karşı mücadelelerini yükseltti. Bu salonların dolması bu yüzden" dedi. Konuk, sanıkların suçu işlediğine dair çok sayıda delil olduğunu belirtti, "Kaçma şüpheleri var. Bu nedenle tutuklu yargılamaları devam etmeli" dedi.

Sanık Çağatay Aksu ise "Beni burada 'tecavüzcü' diye suçluyorlar. Ama ben cezaevinde iki ödül aldım" diye konuştu. 

Berk Akand'ın da Çet ailesinin avukatlarının sunduğu deliller karşısında "Ben bugünlere hapiste kalmak için gelmedim" dedi.

Sanık avukatı Çağatay Aksu’nun okulundan transkript talep etti. Şule Çet’in, twitter adresinin doktor tarafından incelenmesini ve psikolojik durumuna ilişkin rapor hazırlanmasını isteyen sanık avukatı, Çet’in "majör depresfi" olduğunu iddia etti.

Berk Akant’ın diğer avukatı, müvekili ile alakalı tek bir DNA örneğinin olmadığını iddia etti, Şule Çet’in avukatlarının sunduğu raporların yanlı olduğunu savundu. Delil olarak konulan fotoğrafları hatırlatan avukat, kamuoyunun davaya olan ilgisinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Avukatların savunmalarının ardından savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti.

Şule'nin telefon kayıtları ile psikolojik durumunun incelenmesine karar veren mahkeme, olay yeri kamera görüntülerini içeren CD'lerdeki görüntülerin dudak okuma uzmanınca incelenip sanıkların kendi aralarında ve Şule ile konuşmalarının tespit edilmesine de karar verdi.

Olay yerinde keşif yapılacak, ayrıca Şule'nin erkek arkadaşı Muhammet Furkan da duruşmaya getirelecek.

Duruşma 10 Temmuz günü saat 10.00'a ertelendi.

(ETHA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler