Sudan'da ordu halka ateş açtı: 2 ölü

Sudan'da güvenlik güçleri, başkent Hartum'da sivil bir yönetim talebiyle oturma eylemi yapan protestoculara ateş açtı, En az iki kişinin hayatını kaybettiği, onlarca yaralı olduğu ifade edildi.

Sudan'da ordu halka ateş açtı: 2 ölü

Sudan'da güvenlik güçleri, başkent Hartum'da sivil bir yönetim talebiyle oturma eylemi yapan protestoculara ateş açtı. Reuters'ın haberine göre; bu sırada en az iki kişi hayatını kaybetti, onlarca yaralı var.

Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan grup, güvenlik güçlerinin saldırısını “haince bir girişim” olarak nitelendirdi ve halka “yardıma gelin” çağrısı yaptı.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Omdurman’da da halk sokaklara çıktı, binlerce protestocunun lastik yakarak yolları kapattığı bildirildi.

İngiltere’nin Hartum Büyükelçisi Irfan Siddiq, Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Konutumdan son bir saattir duyduğum yoğun silah ateşinden ve Sudan güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapılan alana saldırdığı ve kayıpların olduğu yönündeki haberlerden aşırı kaygılıyım” yazdı.

Siddiq, “Böylesi bir saldırının bahanesi olamaz” ifadesini kullanırken, askeri yönetime “Müdahaleyi hemen durdurun” çağrısında bulundu.

Sudan’da askeri yöneticiler ile iktidarın sivilleri devredilmesini isteyen protestocular arasında gerçekleştirilen müzakerelerden sonuç alınamıyor.

Ordu, nisan ayında 30 yıllık Ömer el Beşir iktidarını darbeyle devirmişti. Yönetimi ele geçiren Askeri Geçiş Konseyi, protestocuların ülkeyi yönetmek içi bir hükümet kurmasına izin vermişti. Ancak askerler geçiş süreci boyunca genel yetkinin kendilerinde kalmasında diretiyor.

Göstericiler ise geçiş sürecine de sivillerin öncülük etmesini ve 40 milyon nüfuslu ülkenin demokrasiye yönelmesini istiyor. 

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler