Sudan’da darbe: Ömer el Beşir tutuklandı, OHAL ilan edildi

Sudan’da aylardır süren ‘Ekmek Protestoları’nın ardından sabah saatlerinde darbe harekatına girişen ordu, yönetime el koyduğunu açıkladı. Savunma Bakanı, 30 yıldır ülkeyi yöneten diktatör Ömer el Beşir’in tutuklandığını duyurdu. Sudan Komünist Partisi, yönetimin askeri meclise devredilmesi halinde sokaklardan çekilmeyeceklerini açıkladı.

Sudan’da darbe: Ömer el Beşir tutuklandı, OHAL ilan edildi

Ülkeyi 30 yıldır şeriatla yöneten diktatör Ömer el Beşir'e yönelik protestolar devam ederken sabah saatlerinde darbe yapıldığı haberlerinin geldiği Sudan'da beklenen açıklama yapıldı.

Devlet Başkanı Beşir'in görevden alındığına dair haberler doğrulandı. Savunma Bakanı Beşir'in tutuklandığını açıklayıp 3 ay OHAL ilan etti. Ordu ülkede 2 yıl sonra seçim yapılacağını açıkladı.

Darbeciler arasında Savunma Bakanı ve başkan yardımcısı Avad bin Avf da dahil olmak üzere tüm ordu yönetimi bulunuyor.

Sudan Ordusu’nun zırhlı araçların başkentin stratejik konumlarında konuşlandırıldığı da bildirildi.

Sudan Savunma Bakanı Avad Muhammed Ahmed bin Avf, Beşir'in tutuklandığını, güvenli bir yerde olduğunu, hükümetin ve yerel yönetimlerin feshedildiğini, kurulacak askeri konseyin ülkeyi 2 yıl yöneteceğini ve 3 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Bakan 2 yıllık bu geçiş sürecinin ardından seçime gidileceğini söyledi.

Yapılan protestoları haklı bulduğunu söyleyen Bakan, "Sudan’ın çok eksikleri var, hükümet bize verdiği sözleri tutmadı" ifadesini kullandı.

​Bu arada ülke genelinde 1 ay boyunca 22.00-04.00 arası sokağa çıkma yasağı getirildi.

Halkın talepleri darbecilerin gündeminde yok

Sabah saatlerinde kısa sürede yapılacağı bildirilen ordu açıklaması 9 saat sonra geldi ve sokağın taleplerine dair hiçbir şey içermiyor.

Geçiş hükümeti eylemcilerin ısrarına karşın askeri bir yönetim olarak açıklandı ve darbenin sadece El Beşir'i görevden aldığı savunuluyor. Tartışmalı olan en önemli başlıklardan biri darbe liderinin kendisi. 

El Beşir'in yardımcısı eylemcileri katletti

El Arabiya televizyonuna konuşan bir eylemci, Beşir'in yardımcısı Savunma Bakanı Awad Muhammed Ahmet İbn Auf'un onun yerini almasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bir başka eylemci, "Yeni durumun bir parçası olarak Beşir'in yardımcılarını kabul etmeyeceğiz. Eylem yapanları bu kişiler katletti" diye konuştu.
38 yaşındaki bir doktor, "Kazanana kadar burada durmaya devam edeceğiz" dedi.

Sudan Komünist Partisi: Darbe olursa sokaktan çekilmeyiz

Sudan’da 4 aydır devam eden eylemlerin örgütleyicileri arasında önemli bir güç olan Sudan Komünist Partisi de açıklama yaptı.

Hasan Sivri'nin Twitter paylaşımlarında Sudan Komünist Partisi'nin askeri meclis kurulması halinde sokaklardan çekilmeyecekleri yönünde açıklama yaptığını aktardı. 

SPA: İktidar devrimin bileşenlerine devredilsin

El Beşir yönetimine karşı "Ekmek Protestoları" adı verilen protestolar, ülke genelinde dört aydan uzun süredir devam ediyordu. Protestoları koordine eden Sudanlılar Profesyoneller Birliği (Sudanese Professionals Association – SPA), sivil protestoculara darbenin arkasında kimin olduğu anlaşılana kadar ordu merkezlerinden uzak durmaları çağrısı yaptı. SPA’nın El Beşir’in yönetimden gidişine neden olan darbenin eski rejimi yeniden üretebileceği kaygılandığı belirtiyor.

SPA’nin dört aydır sürdürdüğü protestolarda duyurduğu talepler şöyle: el-Beşir ve rejiminin istifa etmesi, iktidarın devrimin bileşenlerini yansıtan geçici bir sivil hükümete devredilmesi ve özgürlük ve değişim ilanının tam olarak uygulanması.

sudan el besir

El Beşir nerede?

Sudan Tribune’e göre Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir'in nerede olduğu bilinmiyor. Ancak, raporlar ordunun koruması altında onun evinde olduğunu söylüyor. Haftabaşonda çıkan haberlerde El Beşir'in ülkeden kaçtığı iddialarına yer verilmişti.

El Beşir 1989'da İslamcıların desteklediği bir darbe ile Sudan'ın başına geçmişti.

Sudan'da gösteriler

Sudan halkı sübvansiyonların kaldırılmasına bağlı olarak ekmek, yakıt, tüp ve elektriğe gelen zamlar yüzünden 19 Aralık'tan beri Devlet Başkanı Ömer el Beşir yönetimine karşı sokaga çıktı.

Etiketler: sudan, Darbe, Ömer El Beşir

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler