Sudan'da binlerce kişi geçici hükümeti protesto etti

Sudan'da sokaklara inen binlerce kişi, "Yabancı sömürgeciliğe hayır" yazılı pankartlar açarak geçici hükümetin istifasını istedi.

Sudan'da binlerce kişi geçici hükümeti protesto etti

 

Sudan'da binlerce kişi Meslek Odaları Birliği'nin çağrısıyla başkent Hartum'un yanı sıra birçok kentte sokaklara indi. Başkent Hartum'un Sittin ve Afrika gibi ana caddelerinde toplanan kalabalığın Savunma Bakanlığı ile ordunun genel karargâhının bulunduğu askeri bölge ile Cumhurbaşkanlığı Sarayının olduğu alana yürümesi üzerine polis göz yaşartıcı gazla saldırdı. Polis, Sudan Parlamentosu önünde toplananlara da göz yaşartıcı gazla saldırdı.

Eylemciler hükümetten icraatlarını devrimin hedeflerine göre vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesini ve eyleme katılanların ölümünden sorumlu olanların bir an önce cezalandırılmasını istedi.

Sudan'da 30 yıllık Ömer el-Beşir iktidarının 11 Nisan 2019'da askeri darbeyle devrilmesinin ardından 21 Ağustos 2019'da 39 ay sürecek asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.

Abdullah Hamduk başkanlığındaki geçici Sudan hükümetinin takvimine göre, ocak ayında parlamentonun kurulması ve sivil valilerin atanması bekleniyordu.

Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018 devriminin hedeflerinin gerçekleştirilmesi talebiyle hükümete baskı kurmak için bugün ülke genelinde büyük çaplı protestolara çağrı yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler