Şubat ayında en az 81 işçi yaşamını yitirdi

Şubat ayında en az 81 işçi yaşamını yitirdi

İşçiler, kamu çalışanları, işçi aileleri, doktorlar, mühendisler, akademisyenler, gazeteciler, hukukçular ve onların örgütlenmelerinin oluşturduğu; devletten ve sermayeden bağımsız; sağlıklı ve güvenli çalışma mücadelesini yürüten bir koordinasyon, bir emek örgütü olan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Şubat ayında yaşanan iş cinayetlerinin raporunu açıkladı.

Haber Merkezi – İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıkladığı Şubat ayı iş cinayetleri raporuna göre iş cinayetleri taşımacılık, belediye, inşaat, tarım ve gıda işkollarında yoğunlaşırken işçi ölümleri en çok İstanbul, Mersin, Ankara ve Konya’da can aldı. 4 kadın işçi hayatını kaybederken, hayatını kaybedenlerden birinin çocuk, üçünün de göçmen işçi olduğu belirtildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin Şubat ayı raporu şöyle:

Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçilerinin direnişi 201.gününde
Gıda-İş üyesi Ülker işçilerinin direnişi 128.gününde
Nakliyat-İş üyesi Zet Farma işçilerinin direnişi 121.gününde
BATİS üyesi Bross Tekstil işçilerinin direnişi 47.gününde
Limter-İş üyesi Adore Depo işçilerinin direnişi 12.gününde
Giyim-Sen üyesi Üniteks işçilerinin direnişi 9.gününde

Bütün bu direnişlerin ana başlama nedeni ya da direniş sürecinde öne çıkan husus işçilerin sağlıklı ve güvenli çalışmak istemeleri.
* 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası çıkarılmış ve işçiler artık ölmeyecek denmişti.
* Çalışma Bakanı işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili direkt bir telefon hattı kurulacağını açıklamış ve istendiği zaman işçilerle görüşeceğini söylemişti…
* Hiçbir işçi sendikaya üye olması ya da sendikal tercihi nedeniyle işten çıkarılmayacaktı.

Oysa; işçi sağlığı ve iş güvenliği talep eden, sendikalaşan ve taşeronlaştırmaya son diyen işçiler işten atılıyor, iş cinayetlerinin sorumluları ya yargılanmıyor ya da ceza almadan serbest bırakılıyor ve de mücadele örgütlerimiz üzerinde ağır baskılar uygulanıyor.
Buradan AKP Hükümetine sesleniyoruz… İktidarınızı korumak için “iç güvenlik paketi” çıkaracağınıza “işçi sağlığı ve iş güvenliği” önlemlerini alın…
Yazılı, görsel, dijital basından takip edebildiğimiz, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiğimiz ve her gün güncellenen bilgiler ışığında 2015 yılının Şubat ayında en az 81 işçi yaşamını yitirdi…Son dört yılda Şubat ayındaki işçi ölümleri bize gerçekleri gösteriyor. İşçiler güvencesiz çalışma koşullarında ve sendikasız çalıştıkları sürece her gün daha fazla çalışırken yaşamını yitiriyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler