Suavi'ye 'cumhurbaşkanına hakaret'ten 11 ay 20 gün hapis cezası

Suavi ye, İzmir’de yaptığı bir konuşmada “Al birini vur ötekine” sözleri gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” iddiası ile açılan davadan verilen 11 ay 20 gün hapis cezası 14 bin lira para cezasına çevrildi.

Suavi'ye 'cumhurbaşkanına hakaret'ten 11 ay 20 gün hapis cezası

Sanatçı Suavi Saygan, 29 Ekim 2016 tarihinde İzmir’de katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada “Daha düne kadar ibrikle kim abdest suyu döküyor, daha düne kadar önünde kim diz çöküp ayakkabısını bağlıyordu? Al FETÖ’yü vur Tayyip’e farkı yok” demişti. Suavi’ye bu sözleri gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava açılmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Suavi’ye açılan davanın karar duruşması bugün (17 Nisan) İzmir 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Suavi’nin avukatlarından Aylin Aras Öztürk, müvekkilinin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek beraatına karar verilmesini istedi. Avukat Volkan Gültekin de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin  (AİHM) kararlarının dikkate alınması ve Suavi’nin sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Erdoğan “Ne istediniz de vermedik” demişti

Avukat Ercan Demir ise, 2015 öncesine kadar Gülen Cemaati’nin AKP tarafından “terör örgütü” olarak görülmediğinin anlatılmaya çalışıldığını belirtti. Avukat Kemal Aytaç ise, Tayyip Erdoğan’ın Gülen Cemaati’ne ilişkin “Ne istediniz de vermedik” sözlerini hatırlatarak, davanın toplumu dizayn etmek amacıyla açılan davalardan biri olduğunu ifade etti.

Savcılık mütalaasında Suavi’nin üstüne atılı suçlardan cezalandırılmasını talep ederken Suavi mütalaaya karşı “Hangi koşullarda niçin burada olduğumu bilmekteyim. Olağan koşullarda mahkemede olmamam gerektiğini düşünüyorum. Bir suç işlediğimi, şahsı hedef alarak hakaret ettiğimi düşünmüyorum”dedi.

Hapis cezası para cezasına çevrildi

Mahkeme TCK’nin 299/1 maddesi gereğince “suçun işleniş biçimini” göz önüne alarak üzerine atılı iddiadan Suavi’ye 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme “Suçun alenen işlenmesi” gerekçesi ile cezada 1/6 oranında artırıma giderek, 1 yıl 2 ay hapis cezasına, duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 1/6 oranında indirim yaparak, 11 ay 20 gün hapis cezasına hükmetti. Mahkeme “Yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığı” kanaati ile cezanın ertelenmesine gerek görmedi.

Mahkeme Suavi’nin ekonomik ve şahsi halini gözeterek, cezanın 14 bin lira adli para cezasına dönüştürülmesine karar verdi. Mahkeme ilk günden bu yana duruşmaya katılmayan Erdoğan’ın avukatları için de Suavi’nin 2 bin 180 lira vekalet ücreti ödemesine hükmetti.

Avukat Kemal Aytaç, mahkeme kararına itiraz ederek kararın kötü bir karar olduğunu ve ifade özgürlüğünün cezalandırıldığını söyledi. Emsal AİHM kararlarına aykırılık teşkil edildiğini belirten Demir ise bir sanatçının demokratik eleştiri hakkının suç olarak tanımlanmak üzere bütün toplumun eleştiri hakkını tenkit eden nitelikte bir karar olduğunu söyledi.

Mahkeme kararının ardından Suavi şunları söyledi:

Davanın buraya kadar taşınmasını normal bulmuyorum. Olağan şartlarda böyle bir söylem üzerine herhangi bir Cumhuriyet Savcısının soruşturma başlatarak bir mahkeme süreci oluşturması beklenemez. Doğal olarak bu süreç kendisi anormal gelişti” dedi. Gelinen aşamada mahkemenin kendisinin sanatçı kimliği üzerinden “Biraz zengin olduğuma kanaat getirerek, normal olanın dışında bir para cezasına çarptırdı” diyen Suavi, “Bakkal hesabı gibi 40 lira üzerinden günlük çarptı gözümüzün önünde. Sonra dava duruşmasına hiç katılmayan karşı tarafın avukatları için de ekonomik yükümlülüğü benim üzerime yıktı. Ayrıca yine pozisyonumu dikkate alarak, ‘senin suç işleme ihtimalin var. Ben bu konuda ikna değilim’ diyerek, cezaya hükmetti. Kabul edilecek bir dava değil. İstinaf mahkemesine itirazda bulunacağız. Hayat ne yöne gidiyor hep birlikte göreceğiz.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler