Stockholm’de Julian Assange ve ifade özgürlüğü için eylem

İsveçli aydın ve sanatçılar, Stockholm’de Wikileaks kurucusu ve editörü Julian Assange ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi için eylem düzenledi.

Stockholm’de Julian Assange ve ifade özgürlüğü için eylem

İsveçli aydın ve sanatçılar, İngiltere’de tutuklu bulunan Wikileaks kurucusu ve editörü Julian Assange’nin serbest bırakılması ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesi için başkent Stockholm’de eylem gerçekleştirdi.

”Barış İçin Sanatçılar Başkanı” Stina Bengts, Assange’nin ABD emperyalizminin kirli ilişkilerini deşifre edip halka duyurduğu için düşman ilan edilip tutuklandığını söyledi.

Bengts, Assage ve dünyanın değişik ülkelerinde cezaevlerinde tutulan tüm gazateci, yazar ve aydınların serbest bırakılmasını talep etti. Barış ve özgürlük şarkıları söyledi.

İsveç Barış Konseyi'nden eyleme destek

11 barış derneğinin çatı örgütü ”İsveç Barış Konseyi” ve diğer barış örgütleri de gösteriye katılarak Assange ve siyasi tutsaklara destek verdi.

İsveç Barış Konseyi Başkanı Agneta Norberg, Julian Assange, Chelsea Manning ve Edward Snowden’i savunmanın ifade özgürlüğünü savunmak olduğunu ve emperyalist ve kapitalist ülkelerinin eğemenleriyle aynı ifadeleri kullanan İsveç medyasının kötü bir sınav verdiğini söyledi.

İsveç Hükümeti’nin ABD, İngiltere ve Ekvador hükümetleriyle aynı tutumu takınması ve Assange’a psikolojik işkence yapılmasını onaylamasının utanç verici olduğuğunu söyleyen Norberg, ”Biz Assange ve ifade özgürlüğü için baskı altında ve cezaevlerinde tutulanların durumlarını gündeme getirmeliyiz. Bizi susturmaya çalışanlara karşı çıkmalıyız” dedi.

'Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı'

Tiyatro Sanatçısı Kemal Görgü, İsveç Hükümeti’nin Assange’ı İngiltere’den isteyerek ABD’ye teslim etmeyi planlamasının demokrasi açısından kaygı verici olduğunu söyledi.

Gerçekleri açıkladıkları için insanların cezaevlerinde tutulmalarının ve insan haklarını savunduğunu öne süren medyanın sesiz kalmasının insanlık için bir utanç olduğunu söyleyen Görgü, ”Kürt lideri Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde tutulmasına Batı dünyasının ölü gibi sessiz kalması utanç vericidir. Suskunluk öldürür. Eğer bugün biz bu haksızlıklara karşı çıkmazsak yarın sıra bize gelecek” dedikten sonra Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi.

Gösteride Assange, Mannin, Snowden ve Demirtaş’ın serbest bırakılmalarını talep eden ve ABD’yi kınayan ve ifade özgürlüğünü savunan pankart ve dövizler taşındı.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler