SpaceX'in ilk insanlı uzay yolculuğu başladı

SpaceX tarafından tasarlanan 'Crew Dragon' isimli insanlı uzay mekiği, dün yapılan canlı yayınla birlikte dünya yörüngesine doğru havalandı. Crew Dragon'un fırlatılması, İlk kez bir özel şirketin uzaya insanlı araç göndermesi bakımından tarihi bir öneme sahip.

SpaceX'in ilk insanlı uzay yolculuğu başladı

Elon Musk tarafından kurulan SpaceX’in ‘Crew Dragon’ isimli uzay mekiği, bugün ABD’den havalandı. Böylece ilk kez özel sektörün ürettiği roketle Uzay’a insan gönderilmiş oldu. Roketler yeniden kullanılabilecek.

Duvar'ın haberine göre, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden bugün TSİ 22:22’de fırlatılan mekikte 53 yaşındaki Doug Hurley ve 49 yaşındaki Bob Behnken isimli iki astronot bulunuyor.

Böylelikle ilk defa özel bir şirketin üretimi olan mekikle uzay yolculuğuna çıkılmış oldu. Mekikte kullanılan roket, mekikten ayrılmasının ardından yeniden Dünya’ya döndü. Astronotların bulunduğu kapsülün Uluslararası Uzay İstasyonu’na indirilmesi planlanıyor. Astronotların Uzay’da haftalarca kalması bekleniyor.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu. ABD, koltuk başına Rusya’ya 85 milyon dolar ödüyordu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler