Soylu’nun timsah gözyaşları

Sınırlarda kontrolü kaldırarak mültecileri sınır boylarında perişanlığa mahkum eden AKP Hükümeti, her zaman yaptığı gibi yine yavuz hırsız rolüne soyunuyor, Avrupa’ya insan hakları dersi vermeye yelteniyor.

Soylu’nun timsah gözyaşları

 

SiyasiHaber

İçişleri Bakanı Soylu Twitter’dan yaptığı paylaşımda mülteci dostu, insan hakları savunucusu kesilmiş durumda.

Şöyle yazmış Soylu:

“Avrupa'ya geçmek üzere lastik botlarla denize açılan göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atabilecek her türlü olumsuzluğa karşı gece gündüz hazırlıklı durumda bekliyoruz.

Deniz yolu ile Yunanistan'a geçmek üzere denize açılan göçmenler, Yunanistan karasularına girdiklerinde, Yunan Sahil Güvenlik Botları tarafından orta hatta sürükleniyor, göçmenlerin botlarının benzin hortumları kesilerek hareket etmelerine engel olunuyor.

Denizin ortasında hareketsiz halde kalan ve olumsuz deniz koşullarında çaresizliğe terk edilen göçmenlere Sahil Güvenlik Teşkilatı olarak el uzatıyoruz, yaşanan tüm gelişmelere rağmen onları yalnızlığa terk etmiyoruz.”

Soylu uluslararası hukuk dersi vermeyi de ihmal etmiyor:

"Yunanistan'ın üzerine düşen, sınırlarına gelmiş insanların sığınma taleplerini göç hukuku açısından değerlendirip, koruma sağlanması gerekenleri koruma altına almaktır. Bu süreçte Yunanistan yetkililerini 1951 Cenevre ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmeleri başta olmak üzere temel hukuki metinlere, en önemlisi de insanlığa uygun davranmaya davet ediyoruz."

Suriye’li mültecileri yıllardır insanlık dışı koşullarda yaşat, uluslararası sözleşmelerden doğan haklarını yok say, her fırsat bulduğunda Suriye’li mülteciler üzerinden ayrımcı politikalar izle, sonra da Avrupa’ya insanlık dersi ver, uluslararası sözleşmelerden dem vur. Ar damarı çatlamış olanların retoriği olsa gerek bu…

 

Mülteciler Yunanistan sınır kapısına doğru ilerliyor

Türkiye'nin AB'ye gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldığı yönündeki açıklamalardan sonra Edirne’de bir grup mülteci Yunanistan'a gitmek için sınıra yürüdü.

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu'nun pek çok kentinden Edirne'ye gelen göçmenler Yunanistan'la kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı.

Geceyi burada geçiren mülteciler yaktıkları ateşin etrafında ısınmaya çalıştılar. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu mülteciler sabahın ilk ışıklarıyla birlikte sınır hattına yöneldi.

 

Yunanistan'dan sınırı geçmeye çalışan mültecilere gaz bombalı müdahale

Tampon bölgede bekleyen mültecilerle Yunan güvenlik güçleri arasında gerginlik arttı. Yunan güvenlik güçleri mültecilere geri çekilmeleri için zaman zaman biber gazı ve ses bombası attı.

Yunan sınır polisinin biber gazlı müdahalesinde yaralanan mülteciler hastaneye kaldırıldı.

Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapısı arasındaki ara bölgede bekleyişini sürdüren mültecilere Yunan güvenlik güçleri zaman zaman biber gazı ve ses bombasıyla müdahale etmeyi sürdürüyor.

Müdahale sırasında biri çocuk 3 mülteci yaralandı. Haber verilmesi üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Hafif yaralanan mültecilerin tedavileri sağlık ekipleri tarafından ayakta yaptı.

Gaz ve ses bombası kapsülleriyle yaralanan biri çocuk 3 göçmen, Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

Sınıra mülteci akını devam ediyor

Sınıra mülteci akını devam ederken Yunan güvenlik güçleri ile mülteciler arasındaki gerginlik de artarak devam ediyor.

Öte yandan mültecilerden bazıları lastik botlarla farklı noktalardan Meriç Nehri üzerinden Yunanistan'a geçmeye çalışıyor. Yunanistan’a geçmeyi başaran mülteciler Avrupa’nın içlerine doğru yürümeye çalışıyorlar.

Yunan güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kalan göçmenlerin çok büyük bir çoğunluğu ise sınırı geçme umudunu kaybederek İstanbul başta olmak üzere geldikleri kentlere geri dönmeye başladılar.

 

Mülteciler deniz yoluyla da Yunanistan’a ulaşmaya çalışıyor

Öte yandan mültecilerin bir kısmı Yunanistan’a ulaşmak için deniz yolunu kullanmayı deniyor. Bulabildikleri güvensiz botlarla Yunanistan’a gitmek isteyen mülteciler Yunan Sahil unsurlarında engellenmeye çalışılıyor. Yunan sahil güvenliği botları durdurarak benzinlerini alıyor ya da benzin hortumlarını keserek botların hareketsiz kalmasını sağlıyorlar.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler