Soylu’nun ‘teröre ev sahipliği yapıyor’ dediği köylülere tazminat

Nusaybin’e bağlı Kuruköy’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında işkence görüp, cezaevinde bir süre tutuklu kalan Abdi Aykut ve diğer 6 köylü yargılandıkları davada beraat etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “teröre ev sahipliği yapıyor” diyerek suçladığı köylülere, Bakanlık tazminat ödeyecek.

Soylu’nun ‘teröre ev sahipliği yapıyor’ dediği köylülere tazminat

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Kuruköy’de (Xerabê Bava), 11 Şubat - 2 Mart 2017 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ikisi çocuk toplam 39 kişi gözaltına alınmıştı. Birçok yapının yıkıldığı yasak sırasında gözaltına alınanların yoğun işkenceye maruz bırakıldıkları ortaya çıkmıştı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Abdi Aykut'tan ise uzun bir süre haber alınamamış, sonrasında işkenceye maruz kaldığını kanıtlayan fotoğraflar basına yansımıştı. 

Soylu: Teröre ev sahipliği yapıyor

Bunun üzerine konu Meclis Genel Kurulu'na taşınmış ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hukuk devletinin dışında bir şey yapılmıyor. O yaşlı adam teröre ev sahipliği yapıyor” sözleriyle işkenceyi savunmuştu.

Soylu’nun sözlerinin ardından işkenceye maruz bırakılan köylülerden Abdi Aykut, Hatip Tunç, Rıfat Bayhan, Behçet Koçan, İsmail Ay, Abdülmecit Bal ve Vasfi Doğan çıkarıldıkları mahkemece “Örgüte yardım etmek” iddiası ile tutuklanmış, diğer kişiler de serbest bırakılmıştı. 

Tüm sanıklar beraat etti

Bir süre sonra, 7 kişi hakkında Soylu’nun öne sürdüğü gibi, “Örgüte yardım etmek" iddiasıyla iddianame hazırlandı. 17 Ağustos 2017 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkan 7 kişi tahliye edildi. Bir süre önce son bulan yargılamada 7 kişi hakkında beraat kararı verildi. Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararın gerekçesinde ise, “Sanığın üzerine suçu işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği anlaşılmakla CMK’nin 223/2-e bendi uyarınca müsnet suçtan beraatına” denildi. Ayrıca, “delil yetersizliği” karara gerekçe olarak gösterildi. 

İçişleri Bakanlığı tazminata mahkûm edildi

Söz konusu kararın ardından, 7 kişi “haksız tutukluluk” gerekçesiyle Mardin İdare Mahkemesi'ne başvurarak, İçişleri Bakanlığı hakkında tazminat davası açtı. Köylüleri haklı bulan mahkeme, aralarında Abdi Aykut’un da bulunduğu 6 ay tutuklu kalan 6 köylüye 18 bin TL, 5 ay tutuklu kalan köylüye ise 15 bin TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

İçişleri Bakanlığı avukatları ise, mahkemenin verdiği tazminat kararına, “Sebepsiz zenginleşmeye neden olacağı” iddiası ile itirazda bulundu. Köylülerin tazminatlarını itirazın değerlendirilmesinin ardından alıp almayacakları belli olacak.

14 yaşındaki çocuğa 'harita' soruşturması

Öte yandan, yasak sırasında gözaltına alınan çocuklardan çoban V.K. (17) hakkında, “PKK’lilere ekmek verdiği” iddiası ile açılan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlandığı öğrenildi. Yine, gözaltına alınan diğer çocuk S.B. (14) hakkında ödev defterine çizdiği Türkiye haritasında, “Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illerini boyayarak Kürdistan diye gösterdiği” gerekçesiyle, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla başlatılan soruşturma da tamamlandı. Bu soruşturma hakkında da "takipsizlik" kararı verildi.

S.B.’nin maruz kaldığı mağduriyete ilişkin açılan tazminat davasında ise, 150 TL tazminat ödenmesine hükmedildi.

Gözaltındayken işkenceye maruz bırakılan 30 köylü hakkındaki soruşturmada ise, aradan geçen süreye rağmen herhangi bir ilerleme sağlanmadı.

‘Gerçeği yansıtmadığı mahkeme kararıyla ortaya çıktı’

Konu hakkında konuşan avukat Hasan Özgen, Abdi Aykut'un da aralarında bulunduğu 7 kişinin üzerine atılı iddiaların gerçeği yansıtmadığının mahkeme kararıyla ortaya çıktığına dikkat çekti. Özgen, o dönem dile getirilen tüm iddiaların iftira olduğunu mahkeme huzurunda kanıtladıklarını kaydetti.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler