Soylu'dan hediye açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanan Mustafa Yaman’dan 39 bin 883 TL değerinde hediye aldığı yönündeki belgeli haberleri kabul etmedi.

Soylu'dan hediye açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Mustafa Yaman tarafından kendisine 39 bin 883 TL değerinde hediye verildiği yönündeki haberlere yanıt verdi. 
 
Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan’a konuşan Soylu, "Belediyeden aldığım hiçbir hediye falan yok. Mardin Belediyesi’nin tek bir etkinliğine katıldım, o da bir iftar davetiydi" dedi.
 
''Masraflar bakan adına yazılır'
 
Soylu, şunları söyledi: "Bir bakan, bir şehre gittiğinde masraflar onun adına yazılır. Sadece benim için değil bütün devlet büyükleri için geçerlidir bu kural... Ama bu masraflar öyle abartılı olmaz. Araba kiralama, konaklama türü masraflar... Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz. Benim böyle bir hediye almam asla söz konusu değil... O konunun araştırılması için denetleme talimatı verdim... Neymiş bakalım o fatura! Benim bildiğim tek bir şey var: Ben hediye falan almadım. Almam... Allah muhafaza asla böyle bir şey söz konusu değil."
 
Mustafa Yaman ile bir mağazada alışveriş yaparken çekildiği yönündeki fotoğraflara dair de Soylu, "Bu tam bir ahlaksızlık, alçaklık... Biz orada esnaf ziyaretleri yapıyoruz... Esnaf bize tespih gösteriyor. 'Bakın bizim böyle tespihlerimiz var' diye... Almışlar bu fotoğrafı, kullanıyorlar. Bu şu demek: Demek fena acıtmışız. Kaşıyıp duruyorlar. Kaşısınlar bakalım" şeklinde konuştu.
 
Ne olmuştu?
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi Kayyumu Mustafa Yaman’ın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Soylu ile eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu bazı bakanlara aldığı hediyelerin faturaları basına yansımıştı. Yaman'ın kente ziyarette bulunan bakan ve bürokratlar için yüz binlerce liralık ziyafetler verdiği, lüks araçlar kiraladığı da ortaya çıkmıştı. Belgelerde, 3 Mayıs 2017’de Erdoğan için 136 bin 946 lira 73 kuruşluk, Bakan Soylu için de aynı firmadan 39 bin 883 lira 45 kuruşluk hediye gümüş mücevherat alındığı bilgisi yer aldı. Hediyelerin Fırat Silver adlı bir dükkandan alındığı ortaya çıkmıştı. 

(Mezopotamya Ajnası)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler