Soykırımla imtihan

Hüseyin Şenol yazdı: Soykırımla İmtihan

Soykırımla imtihan

Sadece Almanya değil, Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri de merakla bekliyor, bu perşembe Almanya Federal Meclisi’nde, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren karar tasarısının oylanmasını.

İnsanlık adına, Almanya 2 Haziran’da önemli bir sınav verecek.

Haftalardır, Ermeni Halkına uygulanan soykırım, bu oylamayla yeniden gündemde önemli yer tutuyor. Bu önem sadece Almanya ve Türkiye devletleri veya hükümetleri arasında değil, Türkiye’de ve ülke dışında yaşayan milyonlarca Ermeni ve Türkiyeli’yi de yakından ilgilendiriyor ve tartıştırıyor, bu oylama. Oylamının sonucu “Evet Ermeni Soykırımı olmuştur” kararı çıkarsa, bu durum tartışmayı sonlandırmayacak ve daha yoğun tartışılmasını beraberinde getirecektir. Bu tartışma tüm dünya halklarına faydalı olacaktır.

Soykırım devam ediyor

Bu çok yönlü oylamaya, sadece Almanya-Türkiye ilişkileri açısından bakmıyorum. Bu oylama, “Sokırımla imtihan” ve insanlığa karşı sorumluluk sınavıdır. Yoksa, Almanya ile Türkiye’nin ilşkilerinin bozulması, halklarımıza zarar değil, zaten yarar getirir. Yani ilşkinin bozulmasında fayda vardır. Bunu son “kirli pazalıkta” da gördük; insan hayatlarının, insan haklarının, demokratik hak ve özgürlüklerin nasıl pazarlandığını. Mülteci şantajına boyun eğilerek, ülkemizde devam eden kirli savaşın görülmemesi ve diğer yandan da, insan hayatının para karşılığı hiçe sayılması.

Bu ne kirli bir pazarlıktır? Bir taraf, parasıyla insanların gelişini engelleyebiliyor ve bu şekilde ölüme terkediyor. Diğer taraf da, bu kozu kullanarak, hem ülkedeki baskı ve zulmün görülmesini engelliyor, hem de para kazanıyor.

Biri diğer dil, din, etnik, cins ve her türlü soykırımı zaten sürekli uyguluyor.  Diğerinin ise, ülkede on yıllardır yaşayan azınlıklara ve yeni gelen göçmenlere uyguladığı ayrımcılık da malum.

Tüm bunları geçtim, mültecilere karşı uygulanan da, tam anlamıyla bir insan kırımıdır, soykırımdır. Yani her iki devlet ve şu anda yönetimde olan hükümetleri de soykırıma devam ediyor.

Irkçıları korku sardı

Oylamanın gündeme gelmesiyle birlikte, her türlü diplomatik ve santajcı girişimlerini bir an olsun bırakmayan AKP hükümeti, engelleme çaba ve tehditlerine devam ediyor. Sadece AKP Hükümeti değil, devletin her alanından yoğun çaba var, oylamada “evet” çoğunluğunun çıkmaması için.

Devlet ve hükümetin yanısıra, ana muhalefet CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer kurmayları da kolları sıvayarak, tarihi görevlerini yerine getirmeye çalışarak, canla başla soykırımı inkar faaliyetlerini aktif bir biçimde, ülke içinde ve dışında yürütüyor (CHP genel başkanının kendisi, bir Alevi ve Kürt asıllı olarak, soykırıma uğramış hem mezhep hem de halka mensup olmasına rağmen, ne yazıkki tarihi görevini yerine getirmeye devam ediyor, Stokholm sendromu yaşayan diğer partidaşları gibi). Bu inkar kampanyasına, parlamento içinden ve dışından farklı partiler ve kuruluşlar da dahil oldu.

Geçtiğimiz cumartesi günü, 29 Mayıs’ta da, Berlin’de inkar mitingi gerçekleştirildi ve her türden sadece bin ırkçı bir araya gelebildi.

Berlin’de Federal Meclisi’nin 1915 Ermeni Soykırımı’nı gündeme alması protesto edildi. Berlin’de haftalar öncesinden Avrupa çapında, hatta Türkiye’den yoğun desteğe rağmen, ancak bin Türkiyeli ırkçı bir araya gelebildi. Federal Meclis’te 2 Haziran’da yapılacak ‘Ermeni soykırımı oylaması‘ öncesinde gerçekleştirilen gösteriye, Avrupa, Almanya ve Türkiye’den bildik tüm şövenist, ırkçı parti, kurum ve kuruluşlar çağrıda bulunmuştu.

Buna karşın, “Soykırım kararı” için büyük destek, devrimci, demokrat ve yurtsever kurum, kuruluş ve kişilerden gelmeye devam ediyor.  2 Haziran Perşembe günü, Federal Almanya Parlamento’sunda oylanacak olan “Ermeni Soykırımı” kararına destek için imza kampanyası başlatıldı. Aralarında KCD-E, NAV-DEM, AvEG-Kon, ATİK, TJK-E, FİDEF, SYKP gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu, parti, kurum ve kişinin imzaladığı destek metnine, imza verme süreci devam ediyor. İmza metnini, çok sayıda parti ve kurumun yanısıra, daha şimdiden, aralarında, bilim insanı, politikacı, insan hakları aktivisti ve diğer alanlardan yüzlerce kişi imzalamaya devam ederek, milletvekillerini soykırımı tanımaya davet ediyor.

Önemli sınav

Evet, 1915 Ermeni Soykrımının mimarı, Osmanlı İmparatorluğu’nun –her türlü- halefi Türkiye Cumhuriyeti ve suç ortağı Alman İmparatorluğu suçludur. Bunu kabul edip, özür dahil, tüm gerekli şartları, insanlık adına yerine getirmelidirler. Almanya, tarihin tanık olduğu en vahşi ve kapsamlı soykırımların da mimarı olarak, özellikle de dünya halklarına karşı sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Bu oylamada, özellikle yan çizen ve “Türkiye ile ilişkiler bozular” diyerek, oylamaya kaşı çıkan hükümet ortağı sosyal demokratların sayısı azımsanmayacak oranda çok. Ama buna karşı özellikle Yeşiller, Sol Parti ve muhafazakarların oylarıyla, soykırım tasarısını geçme ihtimali de yüksek.

Dünyanın tanık olduğu en barbar faşist diktatörlüğün mimarı Almanya, nazilerin uyguladığı soykırımları olduğu gibi; kesinlikle gerim adım atmamalı ve bu soykırımı da tanımalıdır. Bu tanıma, sadece Ermeni Halkına değil, tüm dünya haklarına, tüm insanlğa karşı bir sorumluluktur.

2 Haziran’da insanlık dersi var...

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler