Sosyalist hareketin önder kadrolarından Abdullah Karabulut yaşamını yitirdi

1960’ların sonlarından itibaren devrimci harekette yer alan, TKEP’in kurucu ve öncü kadrolarından olan, yaşamının son yıllarında mücadelesini SYKP’de sürdüren Abdullah Karabulut Ankara’da yaşamını yitirdi.

Sosyalist hareketin önder kadrolarından Abdullah Karabulut yaşamını yitirdi

SiyasiHaber

Uzun süredir tedavi gördüğü hastalığı sonucunda 7 Kasım, Perşembe günü Ankara’da yaşamını yitiren Abdullah Karabulut (Uzun Doktor) devrimci yaşamına 1960’ların sonunda Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) sempatizanı olarak başladı. Daha sonra THKO Mücadele Birliği ve Emeğin Birliği’nde yer aldı, Türkiye Komünist Emek Partisi’nin (TKEP) kurucu ve önder kadrolarından olan Karabulut yaşamının son yıllarında mücadelesini Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nde (SYKP) sürdürüyordu.

Konya, Sarayönü’nde doğan Abdullah Karabulut, bir dönem Diyarbakır’da tıp öğrenciliği yapması ve boyunun uzunluğu nedeniyle devrimci yaşamı boyunca “Uzun Doktor” olarak tanındı. 1970’li yıllarda anti-faşist mücadelenin en ön saflarında yer alan Karabulut, öğretmenlik mesleğini yerine getirirken de komünist kimliğine uygun olarak öğrencileriyle hep eşit ve yoldaşça ilişkiler kurdu.

1980 askeri faşist darbesi sonrasında illegal faaliyet yürüten ve zaman zaman yurtdışında kalan Karabulut, siyasal koşullardaki değişime ve sosyalist hareketin dönüşümüne uygun olarak “birlik” partilerine katıldı. Karabulut, son olarak 2013 yılında kurulan SYKP’nin üyesi olarak mücadelesini sürdürüyordu.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler