Sosyalist çınar Teslim Töre İsviçre’den Türkiye’ye uğurlandı

24 Kasım 2019 günü tedavi gördüğü İsviçre'nin Bern şehrinde hayatını kaybeden Teslim Töre’nin naaşı, burada düzenlenen uğurlama töreninin ardından Türkiye’ye gönderildi.

Sosyalist çınar Teslim Töre İsviçre’den Türkiye’ye uğurlandı

AvrupaForum / Bern

24 Kasım 2019 günü tedavi gördüğü Bern’de hayatını kaybeden Teslim Töre’nin naaşı, düzenlenen uğurlama töreninin ardından Türkiye’ye gönderildi. Ailesi, yoldaşları, dostları ve sevenlerinden oluşan kalabalık bir kitle tarafından uğurlanan Teslim Töre 16 yıldır siyasi sürgün olarak İsviçre’de yaşamaktaydı.

68 Kuşağı devrimci önderlerinden olan Teslim Töre için İsviçre’nin Bern şehrinde düzenlenen törene Türkiye sosyalist hareketinin pek çok bileşeninin yanı sıra Kürt Özgürlük Hareketi’nin Avrupa düzeyindeki temsilcileri de katıldı. Törende aile adına Şükrü Töre, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, SYKP Kurucularından Mahir Sayın, Kongre-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal, KCK Başkanlık Divanı üyesi Zübeyir Aydar, KKP’den Kemal Bilget, Avrupa Sürgünler Meclisi, Partizan, İGİF, Direniş Hareketi, Avrupa Yeşil ve Sol gelecek, MARDEF temsilcileri de birer konuşma yaptılar.

Törende ayrıca SYKP Kurucu Eş Başkanı Tuncay Yılmaz ve Avrupa Eş Sözcüsü Memduh Özdemir, KCDK-E Avrupa Eş Sözcüsü Fatoş Göksungur, KESK Eski Eş Genel Başkanı Lami Özgen, HDP Eski Milletvekili Demir Çelik, Devrimci Yol hareketinin önemli simalarından Yaşathak Aslan dahil pek çok kurum temsilcisi ve yoldaşı hazır bulundu.   

Teslim Töre’nin naaşının da hazır bulunduğu uğurlama törenine, Küba İsviçre Büyükelçiliği, İsviçre Emek Partisi PdA, HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder başsağlığı mesajı gönderdiler.

Şükrü Töre: Marksizm ve halkların kardeşliğinde ısrarcıydı

Teslim Töre’nin yaratıcısı olduğu “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak!” sloganı altında gerçekleşen uğurlama töreninde saygı duruşunun ardından Töre’nin biyografisi okundu. Ailesi adına ilk sözü alan oğlu Şükrü Töre, babasıyla esas olarak yoldaşlık ilişkisinin olduğunu belirtti. Babasının son nefesini verinceye dek siyasal mücadelesini sürdürdüğünü vurgulayan Şükrü Töre, en önemli ısrarlarının Marksizm ve halkların kardeşliği konusunda olduğunu söyledi.      

Babasının son dönemindeki en büyük mutluluğunun Rojava devrimindeki gelişmeler olduğunu vurgulayan Töre, son nefesini verinceye dek oradaki gelişmeleri takip ettiğini belirtti.

Ertuğrul Kürkçü: O bir isyan türküsüydü, mücadelemizde yaşayacak

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü

Oğul Töre’nin ardından söz alan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ise “Bugün burada devrim hareketlerinin en değerli isimlerinden birini yani yoldaşım Teslim Töre’yi sonsuzluğa uğurluyoruz” diyerek, konuşmasına başladı.

Teslim Töre’nin Türkiye ve Kürdistan devrimi için önemli mücadeleler verdiğini söyleyen Kürkçü, “O, 80 yıllık yaşamının her anına mücadelesini sığdırdı. Akçadağ’ın bir genç asi köylüsü olarak atıldığı hayat mücadelesine Türkiye, Kürdistan ve Filistin Devrimi eşlik etti. Kimi zaman bir takipçi, kimi zaman bir önder kimi zaman bir yorumcu ama her zaman özgürlük türküsünün peşinde koşan bir isyancıydı. Onu sosyalizme götüren egemen dilin, egemen milliyetin, egemen sınıfın, egemen devletin, egemen kültürün kuşattığı Malatya kırlarında yüzyıllardır yankılanan halk isyanlarının büyüsü ile bezenmiş kendi öz yaşam deneyimiydi” diye konuştu.

Milyonların gücü ve iradesi olan HDP’nin ortaya çıkarılmasında Töre’nin verdiği mücadelenin payının paha biçilmez bir değerde olduğunu söyleyen Kürkçü, “Bugün yoldaşımızın bedeni bizden ayrılıyor ama ortak eserimizi birlikte yaşatacağız ve mutlaka kazanacağız. Sonsuzluğa doğru yolun açık olsun yoldaş” diye sözlerini sonlandırdı.

Mahir Sayın: Dev-Genç’in “Dev gibi genci”ydi  

SYKP Kurucularından Mahir Sayın

Dev-Genç’in fiziki anlamda da “Dev gibi genci” olan Teslim Töre’yle 50 yıllık yoldaşlığı olduğunu belirten Mahir Sayın, SYKP’deki komünist birliğin oluşmasında Teslim Töre’nin 50 yıllık emeğinin büyük bir katkısı olduğunun altını çizdi. Töre’nin her zaman sosyalist hareketin birliğini savunduğunu ve bunun gereği gibi davrandığını söyleyen Sayın, çoğulcu ve esnek yaklaşımlarıyla sosyalist demokrasi fikrinin pratikteki uygulayıcısı olduğuna dikkat çekti.

Mahir Sayın, Töre’nin siyasal pratiğinin en önemli karakterlerinden birinin de Kürt Özgürlük Hareketiyle kurduğu enternasyonalist ilişki olduğunu belirterek, Filistin’den HDP’ye bu hatta tutarlı bir duruş gösterdiğine dikkat çekti.

Töre’nin hayatı boyunca Marksist – Leninist paradigmadan ayrılmadığını dile getiren Sayın, bu paradigmayı sınıf indirgemeci, ekonomist bir perspektifle değil, tüm toplumsal dinamikleri gören ve bu dinamiklerle sınıf mücadelesinin bağlarını kurmaya çabalayan hatta ısrarcı bir duruş gösterdiğinin altını çizdi.

Remzi Kartal: Başkan Öcalan ve Özgürlük Hareketi'nin kadim dostu

Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal

Mahir Sayın’ın ardından Kongra-Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal söz aldı. Töre’nin ailesi ve yoldaşlarına baş sağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Kartal, Teslim Töre’nin emekçilerin, kadınların, ezilenlerin, halkların özgür ve eşit yaşayabileceği bir dünya yaratmak için militanca bir mücadele verdiğini ve bu uğurda yaşamını feda ettiğini söyledi.

Teslim Töre’nin Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Abdullah Öcalan’la tanışıklığının çok eski bir sürece, Şam’a, Beyrut’a dayandığını belirten Kartal, gerek Ortadoğu’da, gerek ülkede gerekse de Avrupa’da Töre’nin bu tutumunda ısrarlı ve tutarlı kaldığını söyledi.

Remzi Kartal sözlerini Teslim Töre’ye ömrünü verdiği eşitlik ve özgürlük mücadelesini zafere kadar sürdürecekleri sözünü vererek tamamladı.

Zübeyir Aydar: Töre’nin mücadele bayrağı Kürdistan devrimcilerinin elinde yükseliyor

KCK Yürütme Kurulu üyesi Zübeyir Aydar

Kartal’ın ardından söz alan KCK Yürütme Kurulu üyesi Zübeyir Aydar, “İmralı’dan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, Özgürlük dağlarından KCK Eş Başkanı Cemil Bayık’ın mesajıyla buradayım” diyerek konuşmasını Kürtçe ve Türkçe olarak yaptı.

Aydar Teslim Töre’nin sadece Türkiye devrimi için değil aynı zamanda Kürdistan devrimi için de önemli bir şahsiyet olduğunu belirtti. Töre’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ve ana kadrolarıyla uzun yıllara dayalı bir arkadaşlığı olduğunu söyledi.

Rojava’da, 4 parça Kürdistan’da Teslim Töre’nin hayalini kurduğu dünya için mücadele eden yoldaşları olduğunu belirten Aydar, Töre’nin emanet bıraktığın bayrağı halklarımızı özgürleştirinceye dek taşıyacaklarını söyledi.

Sosyalistler Töre’ye hoşçakal dediler

Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Avrupa Sürgünler Meclisi, Yeşil ve Sol Gelecek – Avrupa, Partizan, İGİF, Direniş Hareketi, TKEP/Leninist ve MARDEF temsilcilerinin konuşmalarıyla devam eden programda, Teslim Töre’nin Türkiye ve Kürdistan devrimci hareketinin ortak değeri olduğu vurgusu öne çıkartıldı.

Sidenur Töre: Sevdiğimi “Evren” aldı

Teslim Töre’nin kızı Sidenur Töre

Babası Teslim Töre’ye onun çok sevdiği bir türküyle veda etmek isteyen Sidenur Töre, seslendirdiği türkünün hikayesini şöyle dillendirdi: “Babam sevdiğimi eller aldı türküsünü, 12 Eylül cuntasını kastederek sevdiğimi “Evren” aldı diye okurdu. Onun sevdiği ülkesi ve topraklarıydı”. Sidenur Töre’nin babası için seslendirdiği türkü salonda duygulu anlara yol açtı.

Uğurlama Programı Teslim Töre’nin naaşına bırakılan çiçekler ve ardından gerçekleştirilen taziyeyle son buldu.

Töre İstanbul’da toprağa verilecek

16 yıldır siyasi sürgün olarak yaşadığı İsviçre’den memleketine uğurlanan Teslim Töre, 28 Kasım Perşembe günü, yol arkadaşı olan Sinan Cemgil’in de bulunduğu İstanbul’daki Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler