Sosyal medyaya ‘İdlib engeli’

Türkiye dün Suriye'nin İdlib kentindeki Türk birliklerine düzenlenen saldırının ardından sosyal medyaya erişimini engelledi. 2016 yılında yasal bir düzenleme yapılarak, BTK’ya savaş veya ulusal güvenlik nedeniyle internet erişimini kısmen veya tamamen askıya alma izni verilmişti.

Sosyal medyaya ‘İdlib engeli’

 

SiyasiHaber

NetBlocks internet gözlemevinden alınan ağ verileri, Türkiye'nin dün Suriye'nin İdlib kentindeki Türk birliklerine düzenlenen saldırının ardından sosyal medyaya erişimi engellediğini doğruladı. 2016 yılında yasal bir düzenleme yapılarak, Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) savaş veya ulusal güvenlik nedeniyle internet erişimini kısmen veya tamamen askıya alma izni verilmişti.

Telekom sosyal medya platformlarına erişimi 27 Şubat saat 23.00 itibariyle kısıtlamaya gitti. Diğer büyük operatörler Vodafone ve Turkcell’in de yaklaşık 00.20’de sosyal medya platformlarına erişimi kısıtladı.

İnternetteki erişim kesintilerini gerçek zamanlı takip eden NetBlock.org platformunun verilerine göre, 27 Şubat saat 23.30 itibariyle sosyal medya platformları Twitter, Facebook, Instagram’a erişim tamamen, mesajlaşma uygulaması WhatsApp ile video paylaşım sitesi Youtube’a da kısmen engellendi.

 

Erişim kısıtlaması devam ediyor

Sosyal medyaya erişim kısıtlamaları halen devam ederken, kullanıcılar, bugün saat 12.00 itibariyle Twitter, Facebook ve Instagram’a hala giremezken, WhatsApp ve Youtube’a erişimde zorluk yaşanıyor. VPN uygulamalarıyla bu sitelere girilebiliyor.

 

internet 2

 

En kapsamlı erişim kısıtlaması

NetBlocks verileri daha öncede, Türkiye’deki operatörlerin Ağustos 2016’da başlayan Fırat Kalkanı ve Ekim 2019’da başlayan Barış Pınarı operasyonları sırasında da benzer şekilde sosyal medya erişimlerini kısıtladığını gösteriyor. Veriler, dünden itibaren uygulanan sosyal medyaya erişim engelinin 2016’dan buyana uygulanan en kapsamlı erişim engeli olduğunu da ortaya koyuyor.

 

Operatör çağrı merkezlerinden kısıtlama mesajı

Sosyal medya engellemelerinin ardından servis sağlayıcı operatörlerden Turkcel ve Türktelecom çağrı merkezlerini arayan kullanıcılar şu mesajlarla karşılaştı: “Facebook, Twitter, Instagram ve ve Youtube erişimde kesintiler yaşanmaktadır. Bu uygulamanın kullanımındaki kesinti Turkcell kaynaklı değildir”, “Değerli müşterimiz Fecebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına erişimde kesintiler yaşanabilmektedir. Aralıklarla bağlantınızı kontrol edebilirsiniz.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler