Sosyal-İş Genel Başkanı Ebetürk: ‘Ekmeğimiz ve demokrasimiz için verdiğimiz mücadele birdir’

DİSK/Sosyal-İş sendikasının 15. Genel Kurulu Ankara’da toplandı. Kongre’nin açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Metin Ebetürk: “Emek mücadelesi aynı zamanda demokrasi mücadelesidir” dedi.

Sosyal-İş Genel Başkanı Ebetürk: ‘Ekmeğimiz ve demokrasimiz için verdiğimiz mücadele birdir’

SiyasiHaber

DİSK’e bağlı Sosyal-İş sendikasının 15. Genel Kurulu Ankara’da İç Kale Oteli’nde başladı. Divan Başkanlığına Aster-İş sendikası Genel Başkanı Ayhan Dümen seçildi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da katılıp konuşma yaptığı Sosyal-İş 15. Genel Kurulu’na dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda konuk katıldı.

Konuklar arasında Dünya Sendikalar Federasyonu’ndan Anda Anastasiaki ve Ferhat Toym; Yunanistan PAME örgütünden Theodorakis Nikos; Fransa CGT'den Cedric Hafner yer aldı.

Türkiye’den katılan konuklar arasında ise Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, çeşitli sendikaların yöneticileri, HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Cafer Gaydalı ve PM üyesi Ali Özkan, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri bulunuyor.

Sosyal-İş Genel Başkanı Ebetürk: ‘Ekmeğimiz ve demokrasimiz için verdiğimiz mücadele birdir’

Metin Ebetürk: “Ülkemizde sendikalaşma özgürlüğü yok”

Genel Kurul’un açış konuşmasını yapan Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, 12 Eylül Anayasasının ve işçi düşmanı yasalarının sonraki iktidarlar tarafından da sürdürüldüğünü, sendikal hakların budandığını ve emek düşmanı politikaların yürütüldüğünü söyleyerek, “Ülkemizde sendikalaşma özgürlüğü yoktur!” dedi.

Ebetürk, “Her toplu iş sözleşmesi sürecinde bir ekonomik kriz veya savaş tehlikesi gerekçe gösterilerek toplu pazarlık masaları baskı altına alınıyorsa, toplu pazarlık özgürlüğü de yoktur! Bin bir zahmetle yasal prosedürü tamamlayıp greve çıkan veya grevin eşiğine gelen sendikanın bu mücadelesi bakanlar kurulu kararı ile yok edilebiliyorsa, Anayasa’da yazılı olan grev özgürlüğü de yoktur!” şeklinde konuştu.

Her yıl 2 bin işçinin iş cinayetleri sonucu öldüğünü kaydeden Ebetürk, “Her gün 5 işçi kardeşimizin hayatı sonlanıyor,  her gün 5 ocağa ateş düşüyor. Buna itiraz etmek, insan olmanın gereğidir” dedi.

“Kapitalizm bir eşitsizlik, adaletsizlik ve ayrımcılık düzenidir” sözlerini kullanan Ebetürk toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere;  cinsiyetlerin eşit söz hakkı, eşit katılımı, eşit temsili ve eşit işe eşit ücret taleplerinin karşılık bulamadığını belirtti. Her gün kadın cinayetleri, kadına şiddet, taciz ve tecavüzün her türlüsüne şahit olunduğunu ifade eden Ebetürk  “Kadınların yaşam ve çalışma alanlarında yürüttükleri eşitlik mücadelesini desteklemek, karanlığa karşı direnen tüm kadınları cesaretlendirmek bizlerin asli görevidir” dedi.

Çocuk işçiliğin de derhal sona erdirilmesini isteyen Ebetürk, “Bırakalım çocuklar çocukluklarını yaşasınlar” diye konuştu.

Ebetürk savaşlara karşı barış mücadelesinin önemine değinerek, siyasi iktidarın Libya’ya askeri müdahale ve oradaki iç savaşa dahil olma politikasını eleştirdi.

“Toplum baskı ve korku altında susturulmakta, sindirilmektedir. Bunun demokrasi olduğunu söylemek için, tüm akli melekelerimizle birlikte gözlerimizi de yitirmiş olmamız gerekir” diyen Ebetürk, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması konusunda ise “Bu en basit deyimle seçmen iradesinin gasp edilmesi, dahası demokrasinin ayaklar altına alınmasıdır. Bu uygulamanın son bulmasını, hukuksuzca görevden alınanların görevlerine iade edilmelerini beklemek birer yurttaş ve demokrasi özlemi içinde olan hepimizin hakkıdır” sözlerini kullandı.

“Emek mücadelesi aynı zamanda bir demokrasi mücadelesidir”, “ülkemiz, demokrasimiz, irademiz ve ekmeğimiz için vereceğimiz mücadele bir’dir, aynıdır” ” diye konuşan Ebetürk sözlerini şöyle tamamladı: “Emek, demokrasi ve barış mücadelesinde yürüyeceğimiz yeni dört yıllık yaşantımıza ilişkin birlik, mücadele ve dayanışma kararlılığı ile, işçi sınıfının güzel günleri her geçen gün daha da yakınlaştıracağına inanıyorum.”

Sosyal-İş Genel Başkanı Ebetürk: ‘Ekmeğimiz ve demokrasimiz için verdiğimiz mücadele birdir’

Çerkezoğlu: “Demokrasi yoksa, ekmeğimizin de güvencesi yoktur”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Sosyal-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada “17 yıllık AKP iktidarının uygulamaları sonucunda derin bir ekonomik krize girdik. İşçi ve emekçiler ağır işsizlik, yoksulluk, sefaleti yaşıyor” dedi.

Çerkezoğlu konuşmasında “Demokrasinin olmadığı yerde emekçilerin hakları çiğnenir, emekçilerin haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz. Demokrasi yoksa, ekmeğimizin de güvencesi yoktur” sözlerini kullandı.

“Emeğimizin hakkını almak, ekmeğimizi küçültmeye çalışan sermaye iktidarına karşı mücadele etmek sorumluluğumuzdur” diyen Çerkezoğlu “DİSK’liler olarak emeğin Türkiyesi ve dünyası için bu mücadeleyi yükselteceğiz. Yaşasın işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışması” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun konuşmasının ardından Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün birer konuşma yaptı.

Sosyal-İş Genel Başkanı Ebetürk: ‘Ekmeğimiz ve demokrasimiz için verdiğimiz mücadele birdir’

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler